Kırım Savcılığından Kırımlılara, referandumda oy kullanmayın çağrısı

Ukrayna'ya bağlı Kırım Savcılığı, işgal edilen Kırım sakinlerini Kremlin yönetiminin yarımadada düzenlediği Rusya Anayasası değişikliği oylamasında oy kullanmamaya davet etti.

Kurultay

Kırım Savcılığından Kırımlılara, referandumda oy kullanmayın çağrısı

REFERANDUMA KATILMAYA ZORLUYORLAR

Kırım'ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna'nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı Sözcüsü Yekaterina Didenko yaptığı açıklamada, "Bugün, daha önce seçim hakkı olmadan Rus vatandaşlığı dayatılmış olan Kırımlıları, işgalci devletin Anayasa değişikliği oylamasına katılmaya zorluyorlar. Oysa ki işgalci devlet, işgal ettiği topraklarda Ukrayna'nın ulusal mevzuatına uyulmasını sağlamak zorundadır." ifadeleri kullandı.

ULUSLARARASI HUKUKUN İHLALİ

Rusya'nın Kırım sakinlerinin referandumda oy kullanmaya zorlamasının uluslararası hukuk normlarının ve ilkelerinin ihlali olduğunu belirten Sözcü, "Yasa dışı referanduma katılmamaya davet ediyoruz ayrıca Kırım'daki oylamanın düzenlenmesi ve organize edilmesi ile ilgili bilinen bilgileri, Kırım Özerk Cumhuriyeti kolluk kuvvetlerine bildirmeye davet ediyoruz." diye kaydetti.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar