Kırım Saati'nde Seit-Yagya Kazakov ile Kırım Tatar kültürü ve medeniyeti konuşuldu

Kırım Saati programının 9 Mayıs 2020 tarihindeki canlı yayınında Aydın Taş'ın konuğu Seit-Yagya Kazakov oldu.-

Kurultay

Kırım Saati'nde Seit-Yagya Kazakov ile Kırım Tatar kültürü ve medeniyeti konuşuldu

Kırım Saati programının 9 Mayıs 2020 tarihindeki canlı yayınında Aydın Taş'ın konuğu Seit-Yagya Kazakov oldu.

Programda Kırım Tatar kültür ve medeniyet çalışmaları ile Kırım Hanlarının Bahçesaray'daki ikameti Hansaray'ın sanal müzesi hakkında konuşuldu.

Medeni Miras Vakfı Başkanı Seit-Yagya Kazakov vakfın kuruluşu ve faaliyetleri hakkında bilgiler aktardı. Kazakov, vakfın kuruluş amacının Kırım Tatar medeniyetini korumak ve kültür mirasını dünyaya tanıtmak olduğunu belirtti.

"DÜNYA KIRIM TATARLARININ SİYASİ DURUMUNU BİLİYOR, KÜLTÜRÜ DE TANITILMALI"

Kazakov, Devlet Saray Müzesi sanal sitesinin (http://devletsaray.org/art.html) kurulma fikrinin nasıl ortaya çıktığını ise "Dünya, Kırım Tatarlarının siyasi durumunu çok iyi biliyor. Ancak Kırım Tatar kültür ve medeniyeti tanıtılarak anlatılabilir diye düşünüldü ve böylelikle meydana getirildi" diyerek açıkladı.

LİTVANYA/VOLIN TATARLARI

Folklor ve kültür çalışmalarına ilişkin oluşturduğu ekiplerden birisinin de Litvanya'da bulunduğunu kaydeden Kazakov Litvanya'nın Kırım Tatarları için çok önemli bir ülke olduğuna değindi.

"LİTVANYA İLE İLGİLİ EN ÖNEMLİ HADİSE 1. HACI GİRAY HAN'IN DOĞUŞUDUR"

Kazakov, "Litvanya/Volın Tatarları, 600 sene önce Litvanya kralının davetiyle savaşçı olarak giden Tatarlardan oluşmuştur. Ancak Litvanya ile ilgili Kırım Tatar tarihimiz açısından en önemli hadise Kırım Hanlığının kurucusu Hacı Giray Han'ın orada Tatar vilayetinde doğuşudur." ifadelerini kullandı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar