Kırım Saati'nde iki ayrı konu: Romanya Kırım Tatar cemaati ve buruk geçen anneler günü...

Kırım Haber Ajansı'nın (QHA) Kırım Saati programında 10 Mayıs 2020 tarihinde iki ayrı konukla iki ayrı konu ele alındı.-

Kurultay

Kırım Saati'nde iki ayrı konu: Romanya Kırım Tatar cemaati ve buruk geçen anneler günü...

Kırım Haber Ajansı'nın (QHA) Kırım Saati programında 10 Mayıs 2020 tarihinde iki ayrı konukla iki ayrı konu ele alındı.

Kırım Saati'nde, Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Aydın Taş, saat 22.30'da Romanya Başmüftüsü Murat Yusuf ile Romanya Kırım Tatar cemaatini ve İslamiyette annenin yerini konuştu. Saat 23.00'te ise Kırım Tatar siyasi tutsak Server Mustafayev'in annesi Venera Mustafayeva programa konuk oldu.

Romanya Başmüftüsü Murat Yusuf, Romanya'da Köstence-Dobruca bölgesinde Kırım Tatar nüfusunun ve Müslüman nüfusunun yoğun olduğunu ifade etti. Yusuf, Romanya'nın her bir vilayetinde sayısı az az da olsa Müslüman cemaatinin varlığını belirtti.

ROMANYA'DA, TARİHTEN BUGÜNE MÜSLÜMAN ÇOĞUNLUĞU OLUŞTURAN TÜRKLER

Yusuf, Romanya'da en fazla Müslüman yoğunluğunun olduğu bölgede ise 55 bin Müslüman bulunduğunu kaydetti.

Yusuf, Romanya'da tarihi süreçte en eski Müslüman nüfusunu; Kırım Tatarlarının, Osmanlı Devleti vatandaşı Türklerin ve Arnavutların oluşturduğun vurguladı.

ROMANYA'DAKİ MÜSLÜMAN MEZARLIKLARININ DURUMU

Türbe ve mezarlıkların durumuna ilişkin yöneltilen soruyu, Başmüftü Yusuf şöyle yanıtladı:

"Burada devlet tarafından mezarlık ve türbelere ilişkin hiçbir baskı ve yasaklama yok. Kim devlet mezarlıkları yıkıyor, tahrip ediyor diyorsa da çok büyük yanlışlık içindedir."

KIRIM TATAR ANNELERİN ANNELER GÜNÜ VE RAMAZAN AYI BURUK GEÇİYOR

Anneler günü dolayısıyla Kırım Saati canlı yayın konuğu olan Kırım Tatar siyasi tutsak Server Mustafayev'in annesi Venera Mustafayeva, çocukları hapishanelerde tutulduğu için annelerin yüreklerinin yandığını ve günlerinin çok buruk geçtiğini kaydetti.

KIRIM TATARLARININ DESTEĞİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Anne Mustafayeva, çocukları yanında olamasa da Kırım Tatarlarının her zaman yanlarında olup, kendilerine destek olduklarını ve yardım ettiklerini aktararak teşekkürlerini iletti.

Koronavirüs salgını nedeniyle tutsakların, hastalıktan korunması için hiçbir önlem alma imkanları bulunmadığına değinen anne Mustafayeva, çocuklarına maske bile verilmediğini aktardı.

"ONLAR BİZİM KAHRAMANLARIMIZ, HİÇ BOYUN EĞMEDİLER"

Anne Mustafayeva, "Onlar bizim kahramanlarımız, bizi gururlandırıyorlar. Onlar hiçbir zaman boyun eğmediler. Başlarını, yüreklerini her zaman yüksek tuttular. Çocuklarımızın özgür olup çıkıp geleceğinden eminiz, bekliyoruz." diyerek duygularını ifade etti.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar