Erdoğan Rusya'da, işgaldeki Kırım sınırları kapalı: Kırım Tatar Meclis Başkan Yardımcısına deli suçlaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile ilişkileri düzeltmek için Putin ile kritik görüşme için St. Petersburg'a giderken, Kırım'ın bütün sınırları kapatıldı. Ayrıca Kırım Tatar Meclis Başkanı zorla psikiyatriye yatırılmak isteniyor. Ve Bastion füzelerinin sayıları artırılıyor.

Kurultay

Erdoğan Rusya'ya gitti, Kırım sınırları kapatıldı

Erdoğan'ın ziyareti öncesi Kırım sınır kapıları kapatıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyareti öncesi Kırım'ın Ukraynayla olan sınır kapıları kapatıldı.

Rus işgalciler, Ukrayna'nın anakarası ile Kırım arasındaki idari sınırında bulunan tüm kontrol noktalarında yarımadadan çıkışları durdurdu.

Ukrayna Sınır Muhafaza Servisi Çongar kontrol noktasında tüm işlemlerin durdurulduğunu bildirdi.

Sınır Muhafaza Servisi'nin açıklamasında, "İşgalci ülkenin kontrol organları, sadece Çaplınka kontrol noktasında, geçici olarak işgal edilen yarımadaya geçecek olanların işlemlerini yapıyor" diye kaydedildi.

İdari sınırda bulunan Kalançak noktasındaki giriş ve çıkışların da Ruslar tarafından bloke edildiği belirtildi.

Kırım Tatar Meclisi Başkan yardımcısına deli muamalesi

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da "Rusya'nın toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik çağrılarda" bulunmakla suçlanan ve sözde yönetimin hakkında ev hapsi kararını çıkardığı Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov'un avukatı Edem Semedlayev, İlmi Ümerov'un psikiyatri kliniğine kapatılabileceğini açıkladı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Edem Semedlayev, İlmi Ümerov'un bugün, 9 Ağustos tarihinde Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü Soruşturma Bölümüne sorguya çağrıldığını bildirdi. Semedlâyev, sorgu sırasında İlmi Ümerov'a adli psikiyatrik muayene yapılması için psikiyatri kliniğine kapatılmasına ilişkin dilekçenin inceleneceği mahkeme duruşmasının yapılacağına dair bir ihbarname verildiğini belirtti.

Belgede, "Akmescit'in Kievskiy Bölge Mahkemesi'nde 11 Ağustos 2016 tarihinde saat 11.00'da hakkında ev hapsi kararı verilen İlmi Ümerov'un, adli psikiyatrik muayenesinin yapılması için psikiyatri kliniğine yerleştirilmesi (kapatılması) ile ilgili dilekçenin inceleneceği duruşma yapılacak" denildi.

Kırım Tatarlarına karşı baskıların durmak bilmediği Kırım'da Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), 12 Mayıs tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov'u gözaltına almıştı. 

İşgalciler Kırım'daki Bastion Füzelerinin sayısını arttırıyor

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'ın doğusunda bulunan Eski Kırım poligonuna çok sayıda Bastion kıyı savunma füze sistemleri getirildi. Rusya'dan getirilen teçhizatlar arasında en az beş Bastion kıyı savunma füze sistemi, zırhlı araçlar ile askeri kamyonlar yer alıyor.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar