Kırım Derneği İstanbul Şubesinden, Mamak Belediyesine çağrı: Sudak ile kardeş şehir protokolünü sonlandırın

Kırım Derneği İstanbul Şubesi, Ankara Mamak Belediyesine, Kırım’ın Sudak Belediyesi ile olan kardeş şehir protokolünü sonlandırma çağrısında bulundu.

Kurultay

Kırım Derneği İstanbul Şubesinden, Mamak Belediyesine çağrı: Sudak ile kardeş şehir protokolünü sonlandırın

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, Ankara Mamak Belediye Başkanı Murat Köse'ye Sudak Belediyesiyle olan kardeş şehir protokolünü sonlandırma çağrısı yaptı. Dernek, 2014 yılında Kırım'ın Rusya tarafından işgal edilmesini gerekçe göstererek böyle bir talepleri olduğunu bildirdi. Kırım Derneği İstanbul Şubesinin konu ile ilgili bildirisinde yazanlar ise şu şekilde:

"Sovyetler bir dağılmasından sonra ortaya çıkan devletlerden Ukrayna devleti ve ona bağlı Kırım muhtar cumhuriyeti bir yarım adadır. Ve burası Kırım Tatar Türkleri ana vatanıdır. 18 Mayıs 1944 yılında Stalin' in emri ile halkımız sürgüne gönderildi. Sibirya ve Orta Asya'ya giden soydaşlarımız hayvan vagonlarında nüfusunun yarısını kaybetti. Ölenler, yaşlılar ve çocuklardı. Erkekler 2. Harpte Ruslarla birlikte Almanlara karşı savaşıyordu. Sürgün esnasında 300.000'e yakın kişi hayatını kaybetti.

Sovyetler'in dağılması ile Kırım Tatar Türkleri 1990'li yıllar başında milli liderimiz Mustafa Cemiloğlu liderliğinde vatanları Kırım'a ağırlıklı olarak Orta Asya' dan Kırım' a göç etmeye başladılar. Ve Kırım'ı tekrar vatan yapmaya başladılar.

"RUS İŞGALİ İLE HALKIMIZA BASKILAR BAŞLADI"

Kırım nüfusunun % 14'ünü teşkil etmeye başladılar fakat 26 Şubat 2014&8242; de maalesef Ruslar, Ukrayna toprakları ile birlikte Kırımı da işgal ettiler. Rus işgali ile halkımıza baskılar başladı. Dini, milli, siyasi haklarımız elimizden alındı. Milli liderimiz Mustafa Cemiloğlu ve arkadaşları Kırım'dan çıkarıldı ve Kırım'a girmeleri yasaklandı.

"HALKIMIZA VERDİĞİNİZ MANEVİ DESTEKTEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ"

Kırım'ın özgür olduğu zamanda kardeş olan belediyelerimiz biliyoruz ki orada yaşayan soydaşlarına yardım etmek amacı ile kardeş olduklarını halkımıza vermiş olduğu maddi manevi destek için teşekkür ederiz&8230;

Rus baskısı altında ezilen halkımız bu kardeşlikle Rusları takdir etmekten öteye geçmemektedir.

"KARDEŞ ŞEHİR UYGULAMASINI SONLANDIRIN"

Belediye meclisinizin kararı ve Bakanlık onayı ile almış olduğunuz kardeş şehir uygulamasını sonlandırmasını arzu ediyoruz. Uygun görüp böyle bir karar almanız dileği ile Kırım Türklerinin Türkiye'deki temsilcileri olarak size sonsuz minnet duygularımızı ve teşekkürlerimizi arz ederiz.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar