Kırım'a limanlar açıldı yalanı: Yine Erdoğan'ın adını kullandılar

Rus basını, işgal altındaki Kırım ve Türkiye arasında sözde deniz seferlerinin yenileneceğine dair yeni bir yalan habere daha imza attı. Türkiye Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, konuyla ilgili Kırım Haber Ajansına değerlendirmelerde bulunarak bu haberi kesin bir dille yalanladı.

Kurultay

Kırım'a limanlar açıldı yalanı: Yine Erdoğan'ın adını kullandılar

Kırım Haber Ajansı, konunun iç yüzünü açığa çıkarmak adına Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile iletişime geçerek, Rus medyası ve Kırım Tatar Milli Meclisini "terörist" ilan ederek, Kırım'daki faaliyetlerini durduran ve kapatan sözde eski savcı Natalya Poklonskaya'nın provokasyon kokan yalanlarını ortaya çıkardı.

RUS MEDYASI, YALAN HABERLER İLE TÜRKİYE'YE YÖNELİK PROVOKASYONLARA DEVAM EDİYOR

Rus medyasına yansıyan haberlerde, "İhracatı Destekleyen Güney Bölge Merkezi" isimli şirketin müdürü olan Natalya Serova'nın ifadelerine yer verdi. Konuyla ilgili Serova, "Yük taşıma rotası yenilendi. Türkiye'den hızlı bozulan ürünler geliyor. Şimdi turunçgiller geliyor. Türkiye'ye Kırım'da yetişen tarım ürünlerini göndereceğiz" ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Serova açıklamalarında, sözde feribot seferlerinin, işgal altındaki Kerç ve Zonguldak arasında olacağını iddia etti.

YİNE ERDOĞAN'I KULLANDILAR!

Öte yandan, Kırım Tatar Milli Meclisini "terörist" ilan ederek, Kırım'daki faaliyetlerini durduran ve kapatan sözde eski savcı Natalya Poklonskaya da, Rus medyasında çıkan yalan haberlere destek vererek, Erdoğan'ın adını kullandı.

Poklonskaya, feribot seferlerinin yenilenmesi yalanını, güya "Türkiye'nin Kırım'ın Rusya'ya ait olduğunu tanıması" yönünde bir adım olduğunu iddia etti. Telegram kanalındaki ifadelerinde Poklonskaya, "Bugün Kırım ve Türkiye arasındaki feribot seferleri yenilendi. Dostluk ve Kırım'ın tanınması yönünde bir adım daha. Erdoğan bir kez daha vatandaşlarının fikirlerine saygı duyduğunu ve bağımsız bir politika yürüttüğünü gösterdi" cümlelerini sarf etti.

TÜRK DIŞİŞLERİNDEN BİR YETKİLİ QHA'YA KONUŞTU: DENİZ YOLUYLA TİCARİ VEYA YOLCU TAŞIMACILIĞINA İZİN VERMİYORUZ

Türkiye Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, Kırım Haber Ajansına (QHA) yaptığı açıklamada söz konusu iddiayı kesin bir dille yalanlayarak, "Türkiye'nin Kırım politikasında hiç bir değişiklik yok. Deniz yoluyla ticari veya yolcu taşımacılığına izin vermiyoruz, bu teknik olarak da mümkün değil. İzinsiz yapıldığı iddia edilen seferler de bakanlığımız tarafından araştırılıp inceleniyor. Bu konuda Ukrayna makamlarıyla sürekli irtibat halindeyiz." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'NİN "KIRIM LİMANLARI" YASAĞI HALEN GEÇERLİLİĞİNİ KORUYOR

Türkiye Deniz Ticaret Odasının "Karadeniz'de Gemi Seferleri ve Kırım Bağlamında Belirlenen İlkeler" başlıklı 6 Ekim 2017 tarihli 635 numaralı sirküler kararına bakıldığında; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, Kırım Tatarlarının ana vatanı Kırım'ı 2014 yılında haksız ve hukuksuz bir şekilde işgal eden Rusya Federasyonunun işgal ve ilhak politikalarına karşı çıktığı açıkça belirtiliyor. Söz konusu kararda, "Kırım Bölgesinden ve Limanlarından geldiği tespit edilen gemilerin ülkemize girişlerine müsaade edilmeyeceği ve bu bölge limanlarına çıkış verilmeyeceği..." ifadeleri kullanılıyor.

Karar metninde Türkiye'nin Kırım bölgesinden ve limanlarından geldiği tespit edilen gemilerin ülkeye girişlerine müsaade edilmeyeceği ve ülkeden bu bölge limanlarına çıkış verilmeyeceği belirtiliyor.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar