Kırgızistan ve Özbekistan arasında tehlikeli gerginlik: Sınır bölgesinde çatışma!

Kırgızistan ile Özbekistan arasında var olan sınır problemleri nedeniyle oluşan gerginliklere bir yenisi daha eklendi. Kırgızistan’ın Batken bölgesine bağlı Çeçme köyü sakinleri ile Kırgızistan toprakları içerisinde kalan Özbekistan enklavı Soh köyü sakinleri arasında şiddetli bir kavga yaşandı.

Kurultay

Kırgızistan ve Özbekistan arasında tehlikeli gerginlik: Sınır bölgesinde çatışma!

İki ülkenin vatandaşları arasında yaşanan gerginliğin su kullanımı nedeniyle ortaya çıktığı öğrenildi. Her iki köy de tarım arazileri için Çeçme köyünde yer alan bir su kaynağını kullanıyordu. Suyun kullanımında yaşanan anlaşmazlık sonrasında iki köy sakinleri önce sözlü daha sonra taşlı sopalı bir kavgaya tutuştu. Her iki köy sakinlerinin de Çeçme pınarının kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri ifade ediliyor.

Enklav: Bir ülke sınırları içerisinde bulunup, coğrafi olarak bağlı olsa da siyasi olarak farklı bir ülkeye ait olan toprak parçalarına verilen addır.

2 KİŞİNİN DURUMU CİDDİYETİNİ KORUYOR

Kırgızistan Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada toplam 15 kişinin yaralı halde hastanelere sevk edildiği belirtildi. Bunların ikisinin durumunun ciddi olduğu, bir diğer ikisinin durumunun ağır yaralı ancak stabil seyrettiği ifade edildi. Bakanlık ayrıca olay yerine derhal ambulansların sevk edildiği ve yaralılara yerinde ilk müdahalelerin yapıldığını açıkladı.

Her iki ülke olayların gerginliğinin artmaması için derhal girişimde bulundu. Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Kubatbek Boronov, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ile Çeçme-Avtodorojni kontrol noktasında sorunları görüşmek üzere bir araya geldi. Taraflar sınır bölgesinde çıkan sorunlara dair üzüntülerini belirterek işbirliği ve ortak önemler alarak sorunu çözme ve ilerideki sorunları önleme noktasındaki kararlılıklarını ifade ettiler.

SOVYET EMPERYALİZMİNİN KİRLİ MİRASI

Orta Asya'da sınır problemlerinin kökeninde ise Rus Sovyet emperyalizmi yatıyor. Sovyetler Birliği tarafından, Orta Asya'da suni bir şekilde çizilen ve bölgedeki sömürgeci böl yönet politikasına hizmet eden sınır hatları büyük bir problem teşkil ediyor. Bölgede etrafı tamamen yabancı ülke toprakları ile kuşatılmış enklavlar bulunuyor. Örneğin Özbekistan'a ait ufak bir toprak parçası Kırgızistan sınırları içerisinde bir adacık olarak yer alıyor ve ülke ile direk bir bağlantısı bulunmuyor. Bu adacıklar bölge ülkeleri arasında kanlı çatışmalara varan krizlere yol açıyor.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar