Kırgızistan ile Özbekistan arasında 3 anlaşma imzalanıyor

Kırgızistan ile Özbekistan arasında tarım alanında 3 anlaşma imzalanacağı kaydedildi.

Kurultay

Kırgızistan ile Özbekistan 3 anlaşma imzalıyor

Basın mensuplarına konuşan  Kırgızistan Tarım, Gıda Sanayi ve Arazi Islahı Bakanı Erkinbek Çoduyev, Kırgızistan Başbakanı Muhammedkalıy Abılgaziyev ile Özbekistan Başbakanı Abdullah Aripov'un görüşmelerinin ardından tarım alanında 1'i Yol Haritası 3 anlaşma imzalanacağını ifade etti.


İLK ANLAŞMA BİTKİLERİN KARANTİNASI İÇİN
Kırgızistan ile Özbekistan hükümetleri arasında imzalanacak ilk anlaşmanın bitkilerin karantinası olduğuna vurgu yapan Bakan, Çoduyev, "Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) üyesi olduğumuz için AEB'nin şartlarına uymak zorundayız. Ve şartlar biraz farklı. Ve iki taraf olaak da  bu anlaşmanın tüm şartlarına uymayı taahhüt ediyoruz." diye konuştu.

2.Sİ MİNERAL GÜBRELERİN TEMİNİ
Çoduyev ikinci olarak, mineral gübrelerin temini üzerine hükümetler arası bir anlaşma olduğunu kaydederek "Orada (Özbekistan'da), Kırgızistan'dan Devlet Rezervleri Fonu bir uygulayıcı olarak belirlendi. Şimdi bu fonun yerini Tarım Bakanlığı alıyor. Yani, Özbekistan'dan mineral gübreler satın aldığımızda, ne kadar ve ne fiyatla olacağını belirleyeceğiz. Özel girişimciler de tedarik etmeye devam edecek, hiç kimse onları yasaklama niyetinde olmayacak ve hangi alanın yetersiz olduğunu tespit edip belirleyeceğiz ve bu gübrelerin bu alanlara dağıtımını destekleyeceğiz." ifadelerine yer verdi.

ANLAŞMALARIN 3.SÜ ''HÜKÜMETLER ARASI YOL HARİTASI''
İmza atılacak olan üçüncü anlaşmanın Hükümetlerarası Yol Haritası olduğunun altını çizen Tarım Bakanı, "Bugün pek çok soru var ve bu sorunları hızla çözmek için bir operasyon grubu oluşturulacak. Bu grup finansal kiralama, ihracat ve tarım ürünlerinin ithalatı vb konularını tartışacaktır. 


''ORTAK LOJİSTİK MERKEZ İNŞASI LAZIM''
Bakan ayrıca, Rusya'ya ürün ihraç ederken ortak bir lojistik merkezi inşa etmeye ihtiyaç duyulmakta olduğunu ve bu yol haritasının imzalanmasıyla birlikte gruplar arası bir fizibilite çalışması üzerinde çalışılmaya başlanacağı ifadelerine yer verdi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar