Kırgızistan Anayasa Konseyi Başkanı Sadirdin Toraliyev, Rusça'nın resmi statüsünün kaldırılmasını önerdi

Kırgızistan'da reform çalışmaları dahilde yeni anayasa taslağı hazırlanırken, Anayasa Konseyi Başkanı Sadirdin Toraliyev'den Türk Dünyası'nı ilgilendiren önemli bir teklif geldi. Toraliyev, Kırgızistan'da Rusça'nın resmi dil statüsünün kaldırılmasını önerdi.

Kurultay

Kırgızistan'da Rusça resmi dil olmaktan çıkarılabilir

Kırgızistan'da bir süredir devam eden yeni anayasa çalışmaları kapsamında, Rusça'nın resmi dil olmaktan çıkarılmasına dair öneri sunuldu. Parlamenter sistem ve anayasa ile ilgili reform faaliyetleri sürdürülürken,  Anayasa Konseyi Başkanlığı görevini yürüten Sadirdin Toraliyev, ülkede yaşayan genç nüfusun çoğunun Kırgızca'ya hakim olmadığını belirterek, ''Gençler Kırgızca öğrenmiyorlar, çünkü talep yok. Dilimize gereken önemin verilmesinin sağlayacağız. ''dedi.


Kırgızca'nın geleceğinin tehlikede olduğunu söyleyen Toraliyev, ''Gençleri bu dili öğrenmeye teşvik etmek, dili geliştirmek için, Kırgızistan'da Kırgızca ile aynı statüye sahip olan Rusça'nın devlet dili olduğu gerçeğinin ortadan kaldırılması gerekmektedir.'' ifadelerinin kullandı. 


Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Kazakistan, Kırgızistan ve Belarus gibi ülkelerde Rusça , bağımsızlıktan bu yana resmi devlet dili statüsünü korumuştur. Rus emperyalizminin bir sonucu olarak bu ülkelerde genç nesil kendi dillerini kullanmaktan geri durmuş ve özellikle günlük yaşamda Rusça konuşmaya başlamıştır.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar