Kıbrıs'ta Akıncı ve Anastasiadis ilk kez Cumartesi günü görüşecek

Yeni seçilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti lideri Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis Cumartesi günü ilk görüşmelerini yapacak. Liderler geçen yıl Ekim ayında kesilen müzakereleri canlandırmayı planlıyor.

Kurultay

Akıncı ve Anastasiadis ilk kez Cumartesi günü görüşecek

Rum hükümet sözcüsü Nikos Hristodulides, Anastasiadis ve Akıncı'nın, bir süredir ilerleme kaydedilemeyen müzakereleri canlandırmaya çalışaklarını söyledi.

Hristodudiles, liderlerin bugün yaptıkları uzun bir telefon görüşmesinin ardından biraraya gelmeye karar verdiklerini bildirdi.

Sözcü ayrıca Kıbrıslı Rumların, Türkler'e yönelik "tek taraflı güven arttırıcı önlemler alacağını" öne sürüldü..

Kıbrıs Sorunu'nun çözümüne yönelik müzakereler geçen yıl Ekim ayında durmuştu.

Akıncı ve Anastasiades'in görüşmesi, geçen yıl Eylül ayından bu yana Türk ve Rum liderler arasındaki ilk buluşma.

Mustafa Akıncı seçilmeden önce verdiği bir röportajda, çözüm süreciyle ilgili olarak "Mental bir değişiklik geliyor, gerçek anlamda Kıbrıs'ta barış ve çözümü arzulayan, ama muhatabından da aynı şey bekleyen bir anlayış geliyor. Anastasiades'le hemen hemen aynı kuşağa aitiz. Biz de beceremezsek bizden sonraki kuşaklar ne yapar bilemem." demişti.

Akıncı aynı söyleşide "Türkiye'yle ana-yavru vatan ilişkisi bitmeli" demiş ve bu sözleri nedeniyle Cumhurbaşkajnı Recep Tayyip Erdoğan tarafından eleştirilmişti.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar