Kıbrıs Türklerin var olma mücadelesinin 55.yıl dönümünde: Şanlı Erenköy Direnişi

Kıbrıs Türklerinin ölüm kalma mücadelesi olarak vatanları uğruna Rum çetelerine karşı savaştığı şanlı Erenköy Direnişi'nin 55.yıl dönümü

Kurultay

Kıbrıslı Türklerin Milli Mücadelesi Erenköy Direnişi

Tarihler 1964 yılını gösterdiğinde, Kıbrıs'ın Yunanistan'a bağlanmasını amaçlayan EOKA terör örgütünün  15 bin Rum askeri, Erenköy'e saldırı düzenledi.

Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı olan Türk düşmanı  Makarios, 8 Ağustos sabahı son saldırıyı yapıp Erenköy'ü ele geçirmek için emir verdi.

Türkiye'nin müdahale edemeyeceğine inanan Rum liderleri Birleşmiş Milletler ateşkes anlaşmasını kabul etmediler.

21 KAHRAMAN  VATANPERVER GENÇ ŞEHİT DÜŞTÜ

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin sürekli olarak anayasayı ihlal edip Kıbrıs Türkünü yok etmek için uygulanan Akritas Planına karşı koyan Kıbrıslı yiğit Türk gençleri,  Türk uçaklarının yardımıyla, Rum çetelerini Erenköy'de geri püskürtüler.

Yaşları 18 ile 25 arasında değişen 400'ü aşkın vatanperver üniversitelerini bırakarak ülke savunması için etrafı kuşatılmış sarp ve dağlık bir bölgede Rumlara karşı direnerek şehit ve gazi oldu, Erenköy'ü Makarios'a bırakmadılar.

Rumlara karşı Hava operasyonu düzenleyen Cengiz Topel, uçağının düşmesi ile Rumlar tarafından esir alındı ve çeşitli acımasız işkencelere maruz kalarak şehit edildi.

9 Ağustos günü 64 Türk uçağının müdahalesiyle çatışmalar son buldu ve Rumlar geri çekilmek zorunda kaldı.10 Ağustos günü ise ateşkes imzalandı.

Erenköy direnişinde şehit düşen kahramanları rahmetle anıyoruz.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar