Kıbrıs Türk halkının 21-25 Aralık şehitler haftası başladı

Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde hayatını kaybedenler, 21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası çerçevesinde düzenlenen tören ve etkinliklerle anılıyor.

Kurultay

21-25 Aralık şehitler haftası başladı

21-15 Aralık Şehitler Haftası nedeniyle ilk tören Lefkoşa Şehitler Abidesi önünde dün saat 09.30'da yapıldı.

Anma töreninin ardından, şehitler için Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi'nde anma programı düzenlendi.

CUMHURBAŞKANI EROĞLU MÜCADELE VE ŞEHİTLER HAFTASI DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Kıbrıs Türk halkının geleceğe umutla bakmak istediğini, savaşsız bir dünya arzuladığını, bu nedenle samimiyetle masa başında Kıbrıs'ta var olan gerçeklerin dikkate alındığı bir çözüm için çaba harcadıklarını” belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, 21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı.

Eroğlu, Rumların Kıbrıs Türkü'nü yok etme amaçlı Akritas planını uygulama hedefine ulaşamamalarının nedeninin “Kıbrıs Türk halkının özgürlük tutkusu ve Anavatan Türkiye'nin tüm güçlüklere rağmen Kıbrıs Türk halkına kol kanat germesi” olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı mesajında şunları kaydetti:

“Kıbrıs Türk halkı zor günlerden geçerek bu günlere geldi. Bir daha yaşanmasını asla istemediğimiz saldırılar, acılar yaşadık. Kıbrıs Türkü'nün 21-25 Aralık 1963 Kanlı Noel'inde Rum saldırılarına karşı Kıbrıs'ın dört bir yanında verdiği mücadele, tarihin en onurlu, kahramanca direnişlerinden biridir.

Herkes bilmelidir ve kimse çarpıtmamalıdır ki 1960'ta Rumlarla ortaklaşa kurduğumuz Kıbrıs Cumhuriyeti Rum-Yunan ikilisinin asla içine sinmemişti. Rumlar tüm Kıbrıs'ın egemeni olmak istiyorlardı ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ni bu hedefleri için bir ara durak olarak görüyordu.

Bu nedenle 21 Aralık 1963 günü Kıbrıs Türklerini yok etme planı olan Akritas yürürlüğe konulmuş ve kısa sürede Ada'nın bütününün Yunan hegemonyasına alınması hedeflenmişti.

Bu hedefe ulaşamamışlarsa bunda başlıca etken Kıbrıs Türk halkının özgürlük tutkusu ve Anavatan Türkiye'nin tüm güçlüklere rağmen Kıbrıs Türk halkına kol kanat germekteki kararlı davranışıdır.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar