ABD Dışişleri Bakanı John Kerry adada: Kıbrıs enerji merkezi olabilir

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Kıbrıs müzakerelerinde somut gelişmeler olduğunu söyledi. Kıbrıs'ın bölgenin enerji merkezi haline gelebileceğine dikkat çekti.

Kurultay

Kerry adada: Kıbrıs enerji merkezi olabilir

Kapsamlı bir çözüm için yapılan müzakerelerde ilerlemenin kaydedildiği ve peş peşe uluslararası heyetleri ağırlayan Kıbrıs'ın perşembe günkü konuğu ABD Dışişleri Bakanı John Kerry oldu.

KKTC'yi ziyaret eden ilk ABD Dışişleri Bakanı olan Kerry, her iki tarafla da görüşmeler yaptıktan sonra, ara bölgedeki açıklamasında, sorunun çözümünde somut gelişmeler kaydedildiğini ve çözümün ulaşılabilir olduğunu söyledi.

Kıbrıs'ta olası bir çözümün bütün bölgeyi etkileyeceğinin, Doğu Akdeniz'in bir barış adasına ihtiyaç duyduğunun, Ada'nın yabancı yatırımcı çekeceğinin ve bölge için enerji merkezi olacağının altını çizen Kerry, “Bu nedenle uluslararası toplum çözüm çabalarını desteklemeli” dedi.

Ada açıklarında bulunan ve hem Kıbrıslı Türklerin hem Rumların yaptığı keşif ve sondaj çalışmaları nedeniyle 2014'te görüşmeleri çıkmaza sokan doğalgaz rezervi, enerji devi ülkelerle karşılaştırıldığında çok büyük bir miktar değil. Dünya doğalgaz piyasası için Güney Kıbrıs açıklarındaki gaz çok büyük bir miktar sayılmasa da, enerji güvenliği açısından dikkate alınması gereken bir rakam. Bu gaza, İsrail açıklarındaki doğalgaz da eklenince, Avrupa'nın Rus gazına olan bağımlılığının azalması bekleniyor.

Kerry, ABD'nin çözüm için her türlü teknik yardımın yanı sıra mali yardıma da hazır olduğunu vurguladı; "Geçmişe saygı duymalıyız ama geleceğe odaklanmalıyız. Bugün bu yönde bir isteğe tanıklık yaptım" diye konuştu.

Görüşmeye KKTC'yi tanımış olmamak için arabasındaki ABD bayrağını çıkararak gelen Kerry ile görüşmesinden sonra, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da konuitu ve ikili görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Akıncı: ABD mali desteğe hazır

"ABD, çözüm konusundaki isteğini, kararlılığını ve bizlere yardımcı olma arzusunu teyit etti" diyen Akıncı, ABD'nin finansal destekte bulunmaya hazır olduğunun Kerry ile görüşmesinde bir kez daha tekrarlandığını söyledi. Akıncı, konuyla ilgili bir soru üzerine rakam telaffuz edilmediğini, bu görüşmede telaffuz edilmesi için bir beklentilerinin de olmadığını söyledi.

"ABD bu konuda yardımcı olacağını söyledi. Bunun uluslararası kolektif bir çalışma olacağı konusunda hemfikiriz. Bu sadece bir ülkeden beklenecek bir yardım değil."

Akıncı, yakın bir zamanda Almanya ve İngiltere dışişleri bakanlarının da Ada'ya geldiğini ve her iki tarafla temaslarda bulunduğunu hatırlattı, bunun çözüme katkı yaptığını söyledi.

"Lavrov'la da görüşmeyi arzu ederdik"

2 Aralık 2015 Çarşamba günü Ada'da olan Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise KKTC tarafına geçmemiş, Akıncı ile ara bölgede görüşme teklifinde bulunmuştu. Akıncı da bunu reddetmişti.

Akıncı  bu tutumunun kötüleşen Rusya-Türkiye ilişkileriyle ilgisinin olmadığını, Lavrov'un Kuzey'e geçmeyi reddetmesiyle ilgili olduğunu söyledi.

"Bizimle görüşmesini arzu ederdik ama buraya gelmeyi uygun görmedi. Kendi takdirleri. Ara bölgede buluşma çağrısını kabul edersek, bu şekilde diğer dışişleri bakanlarının gelme nedenlerini sorgulatırız."

Kerry hem Türk tarafı hem de Rum tarafıyla görüşmelerini tamamlayıp ara bölgede açıklama yaptıktan sonra, kendisinin yanı sıra KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis'in de katılacağı, BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'in ara bölgedeki evinde vereceği yemeğe gitti.

Haberin Kaynağı: Al Jazeera

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar