Kıbrıs Barış Harekatı'nın yıl dönümünde Rum Politis gazetesi'nden çarpıcı haber

Rum Politis gazetesi, 20 Temmuz 1974'te Güney Kıbrıs Rum Yönetimine bağlı Alaminyo köyünde yaptıkları vahşet ile ilgili çarpıcı bir haber yayımladı.

Kurultay

Rumlar yaptıkları vahşeti yazdı: "Türkleri infaz ettik"

Rum gazetesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'ın babası Hüseyin'in de aralarında bulunduğu 13 Kıbrıslı Türk'ün katledildiği olayı  "Rum 395'inci Piyade Taburu askerleri, Kıbrıslı Türklerin olduğu nöbetçi kulübesini ele geçirdi ve onları tutukladıktan sonra infaz etti" başlığıyla verdi.

Ayrıca gazete bu yaşanan vahşetin Rum Başsavcılığının, 2012 yılındaki talimatı üzerine Rum polisi tarafından, 2013'te araştırıldığını belirtti.

Araştırmalar neticesinde "Kıbrıslı Türklerin soğukkanlılıkla öldürüldüğüne" işaret edildi ve bunun savaş suçu olduğu kaydedildi.

BAKAN ÖZERSAY: "SİZİ YÜREĞİMİZE GÖMDÜK"

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da sosyal medyadan Alaminyo şehitleri ve babasının fotoğrafını paylaşarak, "Cesaretinize, ülke sevginize, gösterdiğiniz fedakarlığa hayran oldum hep. Sizi yüreğimize gömdük. Tüm Şehitlerimizin ruhu şad olsun"  yorumunu yaptı.

Haberin Kaynağı: DHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar