Kerkük'te koronavirüs nedeniyle ekonomi durdu: 10 bin kişi işsiz kaldı

Irak’ta Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Kerkük şehrinin, DEAŞ terörü sonrasında yeniden kalkınma hamleleri atmaya başladığı sırada koronavirüs salgınına yakalanması, ekonomik anlamda ağır sonuçlar doğurdu.

Kurultay

Kerkük'te koronavirüs nedeniyle ekonomi durdu: 10 bin kişi işsiz kaldı

Kerkük Vali Yardımcısı Ali Hummadi, koronavirüs salgını nedeniyle 100'ü kent merkezi, 225'i ilçe ve kasabalarda olmak üzere, Kerkük'te 325 imar projesinin durdurulduğunu söyledi. Projelerin kentin alt yapı, imar ve yeniden kalkınma planından oluştuğuna dikkati çeken Hummadi, projelerin durdurulmasıyla birlikte yaklaşık 10 bin kişinin de işsiz kaldığını aktardı.

KORONAVİRÜS VE TERÖRÜN GÖLGESİNDEKİ KERKÜK

Kerkük'te 2020 yılını imar ve kalkınma projeleri yılı ilan etmeyi hedeflediklerini aktaran Hummadi, koronavirüs salgınının sona ermesinden hemen sonra hedeflerini gerçekleştirmeye devam edeceklerini dile getirdi. Irak'ta koronavirüs salgınının en çok etkilediği şehirlerden biri olan Kerkük'te, bir süre karantina uygulamaları gevşetilmişti. Daha sonra yeni vakaların artmasından dolayı ikinci dalgayı önlemek için şehre giriş çıkışlar durduruldu ve kısıtlamalar yeniden yürürlüğe konuldu.

Kerkük, ülkede terör sorununun da en yoğun olarak hissedildiği bölgelerin başında geliyor. Ülkede DEAŞ'ın alan hakimiyeti son bulsa da Kerkük'ün batı ve güney kırsallarında yer alan DEAŞ hücreleri terör faaliyetlerine devam ediyor.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar