Kerkük'te IŞİD tehditi artıyor, teröristler şehre saldırdı, Özdemir Hürmüzü bildiriyor

Irak'ta Türkmen kenti Kerkük dün gece Haziran ayından bu yana terör örgütü IŞİD'in en büyük saldırısının hedefi oldu. Saldırı da peşmerge güçlerinin komutanı öldürüldü

Kurultay

Kerkük'te ateş çemberi daraldı (Video)

Terör örgütü IŞİD,dün gece den beri kentin güneyinden en büyük saldırı başlattı ve ilk kez Kerkük'ün merkezinde top sesleri  duyulmaya başladı. 

Saldırının ardından ABD Öncülüğünde Koalisyon güçlerine ait savaş uçakları harekete geçerek bazı Bölgeleri bombaladı. 

Çatışmanın şiddetinde net haber alınamasa da gelen ilk bilgiler de perşmerge güçlerinin komutanı Şerko Fatih'in öldürdüldüğü bildirildi.

Akşam saatlerinde bir Kürtçe yayın yapan bir interner haber sayfası da yayınladığı haberde çatışmada 160 güvenlik mensubunun ölü ve yaralı olduğu sağlık kaynaklarında aldığını söyledi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Öte yandan sabah saatlerinde Kerkük'ün işlek caddelerinden köprü başı bölgesinde bomba yüklü bir araç patlatıldı. Patlaman ardından Kerkük'teki emniyet komisyonu sokağa Çıkma yasağı ilan etti.

Ancak saldırılar bununla da sınırlı kalmadı, Kerkük şehir merkezinde bulunan Kasır Kerkük Oteli'ne sığınan dört silahlı teröristin oteli ele geçirmek isterken ölüdürüldüğü bilgisi alındı.

Kerkük Polis Teşkilatı'ndan yapılan açıklamada durumun kontrol altında olduğu ifade ediliyor.

PETROL ÜRETİMİ DURDURULDU

Şiddetli çatışmalar nedeniyle akşam saatlerinde merkezi Kerkük'te olan Kuzey Petrol Şirketi petrol üretme çalışmalarının durdurduğunu bildirildi. Adını açıklamayan bir yetkili, "çatışmaların yüzüden Kuzey Gaz-Petrol şirketi gaz sevkıyatını durdurduğu için bizde çalışmalarımızı durdurmak zorunda kaldık" dedi. Çalışmaların 48 içinde tekrar başlaması bekleniyor.

Özdemir HÜRMÜZLÜ/KERKÜK

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar