Kerkük'te IŞİD saldırısı: Canlı bomba kendini patlattı

Yerel saatle sasaha karşı 04:00 sıralarında IŞİD üyesi iki intihar eylemcisinin eski emniyet binasını ele geçirmesinin ardından Kerkük'te güvenlik güçleri ile IŞİD'liler arasında çatışma çıktı. Terör örgütü, kent merkezinde farklı semtlerde bombalı üç araçla saldırılar gerçekleştirdi. Kerkük Valisi kente olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı. 5'i IŞİD militanı 24 kişi öldü. Çatışmalar sürüyor. Bir Türkmen polisimiz de şehit oldu

Kurultay

Kerkük'te IŞİD saldırısı

Irak'ın Türkmen kenti Kerkük'te, IŞİD üyeleri 5 semtte güvenlik güçlerine ait binalara saldırdı. İki intihar eylemcisinin eski emniyet binasını ele geçirdi ve bunun üzerine güvenlik güçleriyle IŞİD üyeleri arasında çatışma çıktı. Sabaha karşı 04:00 sıralarında saldırıya geçen IŞİD'in Kerkük'teki "uyuyan hücreleri" de bombalı üç araçla farklı semtlerde eylemler gerçekleştirdi. Bombalı saldırı ve çatışmalarda bir Türkmen polisimiz şehit olurken, 6 güvenlik görevlisi ile 5 IŞİD mensubu öldü. 

Şehit olan Türkmen polisimizin, Irak Türkmen Cephesi lideri ErşatSalihi'nin yeğeni Ercan Salihi olduğu öğrenildi.

Terör örgütü ayrıca, Kerkük'ün kuzeyindeki elektrik santralına yönelik saldırı düzenledi. Tesisin 4'ü İranlı 13 çalışanı öldü. Ölenler arasında 4 İranlı mühendis de bulunuyor.

Olağanüstü hal ilan edildi

Kerkük Valisi, kentte olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı. Gece başlatılan sokağa çıkma yasağı da devam ediyor.

Kentte bugün camilerde Cuma namazı kılınmadı.

IŞİD'in kentteki yüksek binalarıa keskin nişancılar yerleştirdiği bilgileri de geliyor.

Öldürülen IŞİD militanı

Özdemir Hürmüzlü / KERKÜK

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar