Kerkük'te herkes silahlara sarıldı, caddeler tutuldu: Kim kiminle çatışıyor belli değil

Sabahın erken saatlerinde IŞİD'in saldırlarıyla güne başlayan Türkmen kenti Kerkük'te, silahlı tüm gruplar caddelerde. Kentte çatışmalar sürüyor, ancak kim kiminde çatışıyor belli değil. Tam bir kaosun yaşandığı kentte koordinasyon merkezi olmadığından, özellikle Türkmenler teyakkuz halinde bekliyor. Bölücü terör örgütü PKK'nın da peşmergelerle birlikte kente girdiği bildirilirken, IŞİD'in uyuyan hücreleri de saldırılarına devam ediyor. Öte yandan ABD Savaş uçakları Türkmen Dakok kasabasında taziye merasimini vurdu çok sayıda Türkmen hayatını kaybetti.

Kurultay

Kerkük'te silahlı tüm gruplar caddelerde

Türkmen kenti Kerkük, IŞİD'in saldırısına uğradı. Kentte "uyuyan hücreler" bu sabah harekete geçti. Emniyet güçleri ve kentteki tüm gruplar silahlara sarıldı, herkes kendi bölgesini koruma altına aldı.

Türkmenler teyakkuz halinde

Ahmet NEcmettin HaceroğluSabah saldrılarında Kerkük Emniyetinde çalışan ve Türkmen Cephesi lideri Erşat Salihi'nin yeğeni Ercan Salihi, IŞİD militanlarıyla girdiği çatışmada keskin nişancı tüfeğiyle vurularak şehit oldu. İlerleyen saatlerde ise Türkmeneli TV'nin haber müdürü Ahmet Necmettin Haceroğlu, Bağdat Yolu bölgesinde şehit edildi. Olayın tam olarak nasıl gerçekleştiği henüz netlik kazanmadı.

Bu arada medyada çıkan "Türkmeneli TV basıldı, çalışanlarına silahlı saldırı düzenlendi" haberinin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Aldığımız bilgilere göre çatışmalar Arapların yoğunlukta yaşadığı mahallelerde gerçekleşiyor. IŞİD'ın bu bölgedeki uyuyan hücrelerinin harekete geçtiği ve bunlarla çatılmaların sürdüğü bildiriliyor.

Özellikle tarihi Kerkük Köprüsünün üst kısmında ve Kerkük Palace Hotel yakınlarında, Otel Sunubar'ın etrafında yoğun çatışma sesleri geliyor.

Kerkük'te halk dahil silahı olan şu an caddelerde köşebaşlarını tutmuş durumda, Türkmen bölgesinde olası bir katliam girişimine karşı gergin bir bekleyiş var. Sivil vatandaşlar kafalarını camdan çıkaramayacak durumda.

Öte yandan Kerkük'e bölücü terör örgütü PKK'nın militanlarının Peşmergelerle birlikte sokulduğu öğrenildi. Kılık değiştiren PKK'lıların ne amaçla Kerkük'e geldiği bilinmiyor. Türkmenler, PKK'nın olası provakasyonlarına karşı dikkatli olmaya çalışıyor.

ABD UÇAKLARI TÜRKMENLERİ KATLETTİ

Kerkük güneyindeki Dakok kasabasında, Fatiha merasiminde toplanan Türkmenler Koalisyon Güçleri tarafından vuruldu onlarca şehit olduğu haberleri gelirken, sayının 40'ı aşabileceği ifade ediliyor. Bölgeden sağlıklı haber alınamıyor.

 

Özdemir Hürmüzlü / KERKÜK & Aydın Taş / ANKARA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar