Kazakistan'ın en işlek havalimanının işletmesini Türk şirket aldı

Kazakistan’ın en kalabalık şehri olan Almatı’nın havalimanı, TAV Havalimanları adlı şirket tarafından işletilecek.

Kurultay

Kazakistan'ın en işlek havalimanının işletmesini Türk şirket aldı

TAV Havalimanları, Kazakistan'ın ticari başkenti ve en yoğun trafiğe sahip havalimanı olan Almatı'yı satın almak üzere hisse alım sözleşmesini imzaladı. TAV ve VPE Capital'in oluşturduğu konsorsiyum, Almatı Havalimanı'nı tüm işletmeleriyle birlikte 415 milyon dolar karşılığında satın almak üzere anlaştı. TAV'ın satın alma işlemini yapan konsorsiyumdaki payı yüzde 75'ten az olmayacak şekilde bir yapı oluşturuldu.

Kazakistan'ın güney doğusunda bulunan Almatı, modern İpek Yolu olarak tabir edilen "Kuşak ve Yol" projesinin merkezinde yer alıyor. Ülkenin toplam yolcu trafiğinin yarısı ve kargo trafiğinin yüzde 68'i "Kazakistan'ın giriş kapısı" diye nitelenen Almatı Havalimanı'ndan geçiyor. Ülkenin bayrak taşıyıcı havayolu Air Astana'nın ana üssü olan Almatı Havalimanı, 2019'da önceki yıla göre yüzde 13 artışla 6.4 milyon yolcuya hizmet verdi. Bek Air, SCAT Airlines ve Qazak Air de havalimanını üs olarak kullanıyor. Türk Hava Yolları ve Pegasus'un İstanbul ve Almatı arasında düzenli direkt uçuşları bulunuyor.

ATATÜRK HAVALİMANI'NDAN 389 MİLYON EURO TAZMİNAT ALINDI

Atatürk Havalimanı'nın işletme hakkını 3 Ocak 2021 tarihine kadar elinde bulundurduğu halde erken kapanma nedeniyle devletten 389 milyon euro tazminata hak kazanan TAV Havalimanları Holding, Almatı Havalimanı işletmesinin satın alınmasına dair şu açıklamayı yaptı:

"Yapılan görüşmeler sonucunda, Almatı Havalimanı ve havalimanıyla ilişkili jet yakıtı ve yiyecek içecek hizmeti veren işletmelere ait hisselerin yüzde 100'ünün toplam 415 milyon ABD Doları Şirket Değeri (Enterprise Value) karşılığında satın alınmasına ilişkin Hisse Alım Sözleşmesi 7 Mayıs 2020 tarihinde imzalanmıştır. TAV Havalimanları Holding'in konsorsiyumdaki payı yüzde 75 den az olmayacak olup, hisse devri yasal prosedürlerin ardından tamamlanacaktır."

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar