Kazakistan, koronavirüs kayıpları nedeniyle yas günü ilan etti

Kazakistan, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenler için 13 Temmuz’u ulusal yas günü ilan etti.-

Kurultay

Kazakistan, koronavirüs kayıpları nedeniyle yas günü ilan etti

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ulusa sesleniş konuşması yaparak, 13 Temmuz'u yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenler için ulusal yas günü ilan ettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Tokayev salgın nedeniyle durumun ciddiyetini koruduğunu ve can kayıplarının yaşanmaya devam ettiğini anımsatarak, "Hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu bizim ortak acımız. Bu nedenle salgından hayatını kaybedenler için 13 Temmuz'u ulusal yas günü ilan etme kararı aldım." diye konuştu.

"SAĞLIK BAKANLIĞININ HATALARI SONUCU 2. DALGA YAŞANIYOR"

Tokayev, karantina kurallarına uyulmadığı ve Sağlık Bakanlığının hataları sonucu salgının ikinci dalgasıyla mücadele ettiklerini açıkladı. Durumun düzelmesi için tüm tedbirlerin alındığını belirten Tokayev, 400 mobil sağlık ekibinin oluşturulduğunu, temmuz ayı sonuna kadar bu rakamın 3 bin 500'e çıkarılacağını aktardı.

YATAK SAYISI YÜZDE 70 ARTIRILDI

Cumhurbaşkanı Tokayev, hastanelerde Kovid-19 hastaları için yatak sayısının yüzde 70 artırılarak 43 bine çıkarıldığını, ilaç eksikliğinin giderilmesiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini duyurdu. Kazakistan'da bugüne kadar 51 binden fazla vaka tespit edildi, vakaların 17 bine yakını iyileşti, virüsten 264 kişi hayatını kaybetti.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar