Kazakistan ekonomisi, 14 milyar dolarlık destek paketi ile canlanacak

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, yeni tip koronavirüs salgınından zarar gören kişilere ve iş dünyasına sağlanan destek paketinin yaklaşık 6 trilyon tenge (yaklaşık 14 milyar dolar) olduğunu bildirdi.

Kurultay

Kazakistan ekonomisi, 14 milyar dolarlık destek paketi ile canlanacak

Tokayev, yayımladığı halka hitabında, ülkenin 16 Mart 2020'ten bu yana olağanüstü hal (OHAL) rejiminde yaşadığını belirterek, "Bu dönem çoğu vatandaşımız için zor oldu. Kimilerinin geliri düştü, kimileri işsiz kaldı, kimileri de hayat planını değiştirmek zorunda kaldı." ifadesini kullandı. Zor günlerde kimsenin sorunlarıyla baş başa kalamayacağına işaret eden Tokayev, daha önceden duyurduğu destek paketleri kapsamında 4 milyon 250 bin kişiye mali destek verildiğini aktardı.

TOKAYEV'DEN KOBİ'LERE DESTEK VURGUSU

Tokayev, 570 bin kişiye gıda paketleri dağıtıldığını, 1 milyon 100 bin kişiye daha gıda paketlerinin verileceğini kaydederek, 2020'nin Nisan ve Mayıs ayında 1,6 milyon kişinin kamu hizmetleri ödemeleri için devletten destek alacağını bildirdi. 1,6 milyondan fazla kişi ile 11,5 bin küçük ve orta büyüklükteki işletme (KOBİ) için kredi ödeme süresinin ertelendiğini ve KOBİ'lerin zor durumda olduğunu belirten Tokayev, "Eğer biz bugün onların hayatta kalması için destek vermezsek, ülke ekonomisinin iyileşmesi söz konusu olamaz." değerlendirmesinde bulundu.

KRİZ SONRASI DÖNEM

Kişilere ve iş dünyasına sağlanan destek paketinin yaklaşık 6 trilyon tenge (yaklaşık 14 milyar dolar) olduğunu bildiren Tokayev, kriz sonrası sağlık alanının geliştirilmesine öncelik vereceklerini vurguladı. Tokayev, "Genel olarak şimdiden kriz sonrası döneme hazırlanmalıyız. Milli Banka, 11 Mayıs'a kadar daha çok zarar gören alanları destek dahil ekonomik büyümenin iyileştirilmesiyle ilgili kapsamlı planı hazırlayacak. Ülkemiz gelişmenin yeni kaliteli aşamasına geçiyor. Aslında yeni gerçeklikte yaşayacağız." diye bildirdi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar