"Kazakistan'daki nükleer denemeler Hiroşima'nın 1,2 bin katıydı"

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, ülkesinin geçmişte dünyanın en büyük nükleer deneme alanlarından birisi olduğunu, "Kazakistan'daki Semey Nükleer Test Sahasında 1949-1963 yılları arasında test edilen nükleer silahların toplam gücü Hiroşima'ya atılan atom bombasının gücünü 1,2 bin kat aşmıştır." sözleriyle açıkladı.

Kurultay

Nükleer testlerle mücadelenin 10. yılı kutlandı

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçiliği'nin ev sahipliğinde, "Uluslararası Nükleer Silahların Test Edilmesiyle Mücadele Günü" dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

MÜCADELENİN 10'UNCU YILI KUTLANDI

Büyükelçi Saparbekulı, 2009'da Kazakistan Hükümeti'nin inisiyatifi ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun kararı ile 29 Ağustos'un "Uluslararası Nükleer Silahların Test Edilmesiyle Mücadele Günü"olarak kabul edildiğini bu sene de 10'uncu yılının kutlandığını belirtti.

Ülkesinin Sovyetler Birliği zamanında dünyanın en büyük nükleer deneme alanlarından birine sahip olduğunu hatırlatan Saparbekulı, "Kazakistan'daki Semey (Semipalatinsk) Nükleer Test Sahasında 1949-1963 yılları arasında test edilen nükleer silahların toplam gücü Hiroşima'ya atılan atom bombasının gücünü 1,2 bin kat aşmıştır." dedi.

50 YILDA 1,7 İNSAN NÜKLEER TESTLERDEN ETKİLENDİ

Kazakistan'ın Ağustos 2012'de küresel nükleer silahsızlanmayı güçlendirmeyi amaçlayan ATOM uluslararası projesini başlattığını söyleyen Saparbekulı, "50 yıl içerisinde Doğu Kazakistan'da yaklaşık 1,7 milyon insan nükleer testlerden etkilenmiştir.''dedi.

Saparbekuli, Kazakistan'ın bağımsızlığını ilanından hemen sonra 29 Ağustos 1991'de Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in kararı ile Semey nükleer sahasının kapatılmış olduğunu, dünyanın en büyük nükleer silah deposunun kaldırılması için çalışmalar başlatıldığını ifade etti.

SEMEY (SEMİPALATİNSK) NÜKLEER TEST SAHASI 

Kazakistan'ın Semey nükleer deneme sahasında 2. Dünya Savaşı'ndan sonra 1989'a kadar yapılan 450'den fazla nükleer denemenin yaklaşık 100'ü de yer üstünde olmak üzere 350'si yer altında, gerçekleştirilmişti.

500 BİN KİŞİ ZARAR GÖRMÜŞTÜ

Nükleer denemelerin sonucunda 300 bin metrekare alan radyasyonun etkisi altında kalmış, 1 milyon 500 bin kişi zarar görmüştü.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar