Kazakistan'da etnik Çinlilerle Kazaklar arasında çatışma kanlı bitti!

Kazakistan'ın çeşitli köylerinde, en az 300 kişinin katılımıyla kitle kavgaları gerçekleşti. Çatışmanın sonucunda 8 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

Kurultay

Kazakistan'da Çinlilerle Kazaklar arasında çatışma çıktı!

Nur.kz'nın aktardığına göre Jambıl bölgesinde etnik Çinliler (Dunganlılar) ile Kazaklar arasındaki taşlı sopalı kavgalara silahlar da karıştı. Ön bilgilere göre, 7 Şubat 2020 akşamı 70 kişinin katıldığı bir kavga başladı. Yerel sakinler video çekmeye başlayınca insanları söz konusu bölgeye gelmeye çağırdı. Video sosyal medyada göründükten sonra, komşu köylerden 300 kişi daha çatışmaya katıldı.

KAZAKİSTAN'DA NELER YAŞANDI?

Kazakistan içişleri Bakanı Erlan Turghimbaev, 8 Şubat 2020'de yaptıgı açıklamada, Kazakistan'ın güney eyaleti Jambıl bölgesindeki köylerde çıkan kavgada sekiz kişinin öldüğünü, 40 kişinin de yaralandığını bildirdi. Ayrıca olaylara karışan 47 kişinin tutuklandığı kaydedildi.

Kazak Cumhurbaşkanı Kasım- Cömert Tokayev de güvenlik güçlerinin durumu kontrol altına aldığını ve çatışmaları kışkırtan şahıslara karşı soruşturma açıldığını ifade etti.

Çatışmaların çıkma nedeni henüz açıklanamazken, bölgede Kazakistanlı bir ihtiyarı ve 2 oğlunu darp eden Dunganlıların gözaltına alındığı esnada polise saldırdığı ve sonrasında arbede çıktığı iddia edildi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar