Katolik Kilisesi Lideri Papa Francis, söyleşilerinin yer aldığı kitapta Uygur Türklerinden ilk kez ‘'zulüm gören millet'' olarak bahsetti

Katolik Kilisesi Lideri Papa Francis, söyleşilerinden oluşan "Let Us Dream: The Path to A Better Future" (Bırakın hayal edelim: Daha iyi bir geleceğe giden yol) adlı kitabında ilk kez Uygur Türklerinden bahsederek ''zulüm gören milletler'' arasında sıraladı. Uygurlara insanlık dışı muameleler ederek devasa kamplarda tutan Çin ise Papa'yı yalanlayarak kendini savundu.

Kurultay

Papa'dan Uygur Türkleri açıklaması

Kişisel biyagrafi yazarı Austen Ivereigh ile yaptığı söyleşilerden derlenen "Let Us Dream: The Path to A Better Future" (Bırakın hayal edelim: Daha iyi bir geleceğe giden yol) adlı kitabında Çin'ın Uygur Türklerine karşı işlediği insanlık suçlarını göz önüne alan Papa Francis, "Zulüm gören halkları sık sık düşünüyorum.  Zavallı Uygurlar...''ifadelerini kullandı. ABD'nin tepkisini çeken Çin'le iyi ilişkiler politikası güden Papa'nın kitapta ilk kez Uygurları ''dünyanın zulüm gören halkları arasında'' sayan sözlerine Çin'den de tepki gecikmedi. Çin, Papa'nın sözlerine ''asılsız'' diyerek kendini savundu.


Çin'den jet hızıyla inkar 


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugünkü basın toplantısında, Papa'nın kitapta yer alan sözlerine 'tümüyle asılsız' tepkisini göstererek şunları söyledi: "Çin'de 56 etnik grup var ve Uygur etnik grubu Çin ulusunun büyük ailesinin eşit bir üyesi. Çin hükümeti her zaman tüm azınlık gruplarına eşit muamele etmiş, meşru haklarını ve çıkarlarını korumuştur."


Çin'in Doğu Türkistan'da yüzlerce yeni toplama kampı inşa ettiği ortaya çıktı


Öte yandan Avustralya merkezli düşünce kuruluşu ASPI'nin (Australian Strategic Policy Institute) yayımladığı son araştırmada Çin'in, devasa boyutlarda yeni toplama kampları ve insanlık dışı gözaltı merkezlerinin varlığı uydu görüntüleri ile ortaya çıkmıştı. ASPI'ye bağlı Uluslararası Siber Politika Merkezi araştırmacıları, Doğu Türkistan'daki 380 gözaltı merkezinin yerini belirlemek ve analiz etmek için uydu görüntüleri kullanmıştı. Kuruluş, 2017'den bu yana Doğu Türkistan genelinde 400 civarında toplama kampının inşa edildiğini duyurmuştu.


Ayrıca bir çok uzman ve görgü tanığı da bu kamplardan çok az insanın sağ çıkabildiğini ifade ederken, kurtulanların ise ya felçli olarak ya da birden fazla uzvunu kaybetmiş olarak çıktığını belirtmişti.


Her ne kadar Pekin yönetimi yaşanan zulmü inkar yoluna gitse de, dünya artık 70 yılı aşkın süredir Uygur Türklerine uygulanan insanlık dışı muameleye sessiz kalamıyor.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar