Karaçay-Malkar Türkleri vatanlarından sürgün edilmesinin 76'ncı yıl dönümü

Dünya tarihinin eli kanlı "liderlerinden" biri olan Josef Stalin'in emriyle, 76 yıl önce bugün 2 Kasım 1943'te Karaçay Türklerini vatanlarından sürgüne yollandı.

Kurultay

Karaçay-Malkar Türkleri vatanlarından sürgün edilmesinin 76'ncı yıl dönümü

"İNSANLIK TARİHİNİN EN BARBAR DÖNEMİ"

Stalin devri o kadar vahşiyane ve kanlı geçiyordu ki , bu korkunç zulüm hareketinin "İnsanlık tarihinin en barbar dönemi" olduğunu bizzat önceki Sovyetler Birliği Hükümet Başkanı Kuruşçev itiraf etmişti." 

KARAÇAY-MALKAR TÜRKLERİ

Karaçay-Malkar Türkleri, günümüzde ata yurtları Kafkasya'da ve bunun dışında savaşlar ve sürgünler sebebiyle dağıldıkları pek çok ülkede, Türkiye'de, Kazakistan'da, Kırgızistan'da, Özbekistan'da, Suriye'de ve Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yaşamakta olan, anadilleri Türkçenin tarihi bir lehçesi olan Kuman-Kıpçak diline dayanan, etnik ve sosyal yapıları, kültürleri ile Kafkasya'nın ayrılmaz bir parçası olan bir Türk boyudur.

KARAÇAY-MALKAR TÜRKLERİNİN SÜRGÜNÜ ANKARA'DA ANLATILACAK

Mingi Tav Karaçay-Malkar Bilim ve Kültür Araştırmaları Derneği ve Başkent Karaçay Malkar Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin birlikte düzenlediği "Kafkasların Kadim Halkı Karaçay- Malkarların Sürgünü" konulu panel ve "Unutulmaya Mahkum olanlar" belgesel gösterimi Karaçay- Malkarlar Sürgününün 76'ncı dönümünde Ankara'da anlatılacak.

Sürgünün yıl dönümünde 10 yılda 10 şehirde anlatılan Karaçay- Malkar Sürgünleri 2 Kasım 2019 Cumartesi saat 14.30'da Gençlik Parkı Kültür Merkezi Tiyatrosunda gündeme getirilecek. Panelin başkanlığını Prof. Dr. Orhan Arslan yapacağı oturumda konuşmacılar Prof. Dr. Ufuk Tavkul, Filolog Ufuk Tuzman olacak.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar