Karabağ zaferinin ardından Azerbaycan, KKTC'yi resmen tanımaya hazırlanıyor!

Karabağ işgalinin son bulmasıyla, Azerbaycan’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) resmi olarak tanımasının önündeki en büyük engel kalktı. Bununla birlikte Rum basınına yansıyan gelişmelere göre, Türkiye ile kardeş beş ülkenin KKTC’yi tanınması gündeme geldi.

Kurultay

Karabağ zaferinin ardından Azerbaycan, KKTC'yi resmen tanımaya hazırlanıyor!

KKTC'nin Azerbaycan, Pakistan, Libya, Bangladeş ve Gambiya tarafından tanınması haberi dün, Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in partisi DİSİ'nin yayın organı Alithia gazetesinin manşetinde yer aldı. Haberde Yunanistan'ın ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) konuya dair endişeleri dile getirildi. Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'daki tarihi zaferinin ardından yaklaşık 30 yıllık işgal sona ererken, KKTC'nin resmi olarak tanınmasının da yolu açıldı. Azerbaycan, Karabağ zaferi öncesinde KKTC'nin resmî olarak tanınması için girişimlerde bulunurken AB tarafının, "Biz de Dağlık Karabağ Özerk Cumhuriyeti'ni tanırız" tehdidi ile karşı karşıya gelmişti. Ermenistan'ın işgal ettiği topraklardan çıkmasının ve Karabağ'ın Azerbaycan topraklarına katılmasının hemen ardından KKTC'nin tanınması için gerekli adımların nihayet atılması bekleniyor.

RUM YÖNETİMİNİN AZERBAYCAN'A BASKI MI UYGULUYOR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Lefkoşa'daki KKTC'nin 37. kuruluş yıl dönümü töreninde, "Azerbaycanlı kardeşlerime KKTC'den de selam gönderiyoruz. Ve inşallah en yakın zamanda Sayın Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Azerbaycan'a bir ziyaret suretiyle bu adımı çok daha farklı bir duruma getirecektir." ifadelerini kullanmıştı. Kısa bir süre sonra Azerbaycan'ın daveti üzerine KKTC Cumhurbaşkanı Bakü'ye bir ziyaret gerçekleştirmişti.

RUM TARAFI TEDİRGİN

Yapılan davet neticesinde, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis'in KKTC'nin tanınması konusunda endişeli olduğu yönündeki açıklamasına yer verilen haberde, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın Azerbaycan'a yapacağı ziyaret çerçevesinde KKTC'nin Azerbaycan tarafından tanınmasının gündeme geleceği belirtildi. Habere göre Rum yönetimi, Azerbaycan'ın KKTC'yi tanıma ihtimalinin dile getirilmesinden sonra Bakü ile diplomatik temasa geçti. KKTC'nin tanınması durumunda Azerbaycan ile Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin zarar göreceğine dair küstah açıklamalarda bulunan Rum Yönetimi, konuya ilişkin AB yetkilileri ile de temasa geçti.

AZERBAYCAN'IN ÖNÜNDEKİ EN ÖNEMLİ ENGEL KALKTI

Konuya ilişkin Türk basınına açıklamalarda bulunan Azerbaycan Demokrasi ve İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı Dr. Ahmet Şahidov, Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan 10 Kasım anlaşması ile artık sözde "Dağlık Karabağ Özerk Cumhuriyeti" diye bir yer kalmadığını anımsattı. Şahidov, "Topraklarımızı geri aldık. Azerbaycan'ın KKTC'yi tanıması için artık bir engel kalmadı. Şimdi anlaşmanın sahada uygulanması bittikten ve bu süreci atlattıktan sonra 2021'in ilk aylarında Azerbaycan ile KKTC arasında resmî ilişkiler başlatılabilir" şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

AZERBAYCAN DIŞ POLİTİKADA DAHA GÜÇLÜ ADIMLAR ATACAK

Yunanistan ve Rum kesiminin kışkırtmalarıyla AB'nin artık Azerbaycan'a baskı kuracak kozunun kalmadığını ifade eden Şahidov, "Bundan sonraki süreçte Türkiye'nin yüzleştiği tepkilerle biz de karşı karşıya kalacağız. 45 günde ABD, Fransa başta olmak üzere AB ülkeleri gerçek yüzlerini gösterdi. O yüzden artık Azerbaycan olarak bundan sonraki süreçte dış politikada daha güçlü ve bağımsız adımlar atabileceğiz. KKTC'nin tanınması da bunu önemli bir parçası olacak. KKTC'yi de Türkiye gibi seviyoruz. Şimdiye kadar Dağlık Karabağ engeldi şimdi artık bu engel ortadan kalktı." dedi.

BAKÜ'YE GELİP TEHDİT ETTİLER

Dr. Ahmet Şahidov, AB temsilcilerinin Bakü'ye gelip Karabağ tehdidinde bulunduğunu hatırlatarak, "Avrupa ülkelerinden baskı geliyordu. Yunanistan ve Rum kesimi, diğer AB ülkelerini de yönlendiriyordu. Meclis'te çalıştığım zamanlarda 2010-2011'de Bakü'den Lefkoşa'ya Azerbaycan Hava Yolları bir kez uçuş yapmıştı. Bunun hemen ardından Rum kesimi ve Yunanistan AB Konseyinde faaliyetlere başladı. Azerbaycan Meclisine bir takım heyetler geldi. Toplantılar oldukça gergin geçti. AB tarafı, 'KKTC ile bu şekilde ilişki kurarsanız, biz de Dağlık Karabağ'ı tanırız' tehdidinde bulundu" diye konuştu.

"YUNANİSTAN ERMENİSTAN'A ASKERİ DESTEK SAĞLADI"

Yunanistan'ın Ermenistan'a askeri destek sağladığını anımsatan Şahidov, "Ama artık bitti, Ermenistan mağlup oldu. Azerbaycan kendi kararlarını kendi veriyor. KKTC'yi tanırsak tabii ki tepkiler olabilir, bunları bekliyoruz. Ama nasıl ki Türkiye ile birbirimizin çıkarları için adımlar atıyorsak, karşı karşıya kaldığımız zorluklar karşısında da birlikte durmamız şart. Nasıl ki Türkiye bu savaşta bizi sonuna kadar desteklediyse Azerbaycan da sonuna kadar Türkiye'yi destekliyor. Türkiye, bize destek vermek için elinden geleni yaptı." dedi.

TATAR İLE YENİ BİR DÖNEM: SOMUT ADIMLAR ATILACAK

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile yeni bir döneme giren KKTC, bundan sonraki süreçte Azerbaycan'ın yanı sıra Pakistan, Libya, Bangladeş ve Gambiya başta olmak üzere bu ülkelerle resmî ilişkiler geliştirmek ve tanınmak için çaba gösterecek. Bu kapsamda Türkiye'nin destekleriyle de somut adımlar atılacak.

5 ÜLKE KKTC'Yİ TANIMAYA HAZIR

Cumhurbaşkanı Tatar'ın önce Azerbaycan'ı ardından da Pakistan ve Libya'ya ziyaret etmesi planlanıyor. Pakistan ve Bangladeş daha önce KKTC'nin bağımsızlığını tanımıştı ancak İngiltere ve ABD'nin baskıları nedeniyle geri adım atmışlardı. Afrika ülkesi Gambiya da daha önce KKTC'yi tanımaya hazır olduğunu belirtirken, Libya ise fiilen KKTC'yi tanıyor. Son olarak Libya'yı yöneten Ulusal Geçiş Konseyinin Sağlık Bakanı Abdal Rahman Kıssa, Lefkoşa'ya gidip Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi'yle protokol imzalamıştı. Protokol, Libya'nın KKTC'yi resmen olmasa da fiilen tanıdığı mânâsına geliyor.

KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR'IN DİĞER PAYLAŞIMLARI

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar