#Kanuni Sultan süleyman Han'ın Macaristan'daki #türbesi bulundu #KanuniTürbe

1566'da Zigetvar kuşatması sırasında hayatını kaybeden Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman Han'ın iç organlarının defnedildiği türbe bulundu.

Kurultay

Kanuni'nin türbesi bulundu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) ve Macar bilim adamlarının çalışmaları sonucunda, 1566'da Zigetvar kuşatması sırasında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının defnedildiği yer bulundu.

Türbenin yerinin tespit edildiği, TİKA tarafından düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu. Basın toplantısında konuşan Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, Macaristan Hükümeti'nin yanı sıra TİKA, Macar ve Türk bilim insanlarının projeye büyük destek verdiğini, elde edilen sonuçların Türk ve Macar halklarını birbirine daha da yaklaştıracağını söyledi.

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik de yapılan araştırmalar neticesinde çok önemli bulgulara ulaşıldığını belirterek, "Muhteşem tarihimizin güçlü sultanı Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının defnedildiği türbeyi araştırma çalışmaları 2012'den beri devam ediyordu. Çok ciddi arşiv ve bilimsel araştırmalar neticesinde bugün önemli bulgulara ulaştık. Bu önemli bulguların elde edilmesi konusunda her türlü desteği veren Macar hükümeti ve bilim adamlarına müteşekkir olduğumuzu belirtmek istiyorum" dedi.

İlk ipucu Evliya Çelebi'den

Araştırmayı yürüten ekibin başındaki Peç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Norbert Pap, Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının gömülü olduğu yerin araştırılması konusunun 2010'da gündeme geldiğini ve bu kapsamda atılan adımlar neticesinde 2012'de TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam'ın destekleriyle anlaşmanın imzalandığını belirtti.

Araştırmalarda hem Türk hem de Macar kaynakların kullanıldığını söyleyen Pap, "1664 yılında Macaristan'ı ziyaret eden Evliya Çelebi bu alanda türbe, cami ve Osmanlı yerleşkesinin olduğunu belirtiyor. Aynı yıllarda bir Macar soylu bölgede yer alan eserleri resmetmiş. Biz bu iki bilgiyi baz alarak yaptığımız bilimsel çalışmalar neticesinde Zigetvar'da, Üzüm Tepesi adı verilen alanda Osmanlı dönemine ait yerleşkenin yanı sıra Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının defnedildiği alanı da tespit ettik" ifadelerini kullandı.

"Macaristan'da ilk Osmanlı yerleşkesi"

Ölümü gizlendi

Zigetvar Kalesi'nin kuşatması sırasında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman'ın ölüm haberi askerler arasında moral bozukluğu yaratmaması için gizlendi. Cesedi bozulmasın diye iç organları çıkartılarak otağının bulunduğu yere gömüldü. Bedeni ise muhasaradan sonra İstanbul'a getirilerek Süleymaniye Camii avlusundaki bugünkü yerine gömüldü.

Kanuni'nin ölümünden sonra tahta geçen 2. Selim, babasının iç organlarının gömülü olduğu yere türbe, etrafına da külliye yaptırdı. 150 yıl kadar kalan bu yapılar daha sonra Zigetvar Kalesi'ni işgal eden Habsburg askerleri tarafından yıkıldı. Daha sonra Macarlar tarafından bu bölgeye türbe anlamına gelen "Turbek" ismi konuldu. Türbenin üzerine yapıldığı tahmin edilen kilisenin adına da Turbek Kilisesi denildi.

“Arkeoloji dünyasında son dönemlerdeki büyük buluşlardan biri”

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının bulunması manevi açıdan bizim için büyük önem taşıdığı gibi, Osmanlı'nın bu bölgedeki eserlerinin bulunması açısından da bir o kadar önemlidir" dedi.
Akdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının bulunduğu kabir ile ilgili arama faaliyetlerinin 120 yıldır Zigetvar çevresinde sürdüğünü anımsattı.

Son 3 yıldır da TİKA'nın destekleriyle Türk ve Macar bilim adamlarının çok ciddi araştırmalar yürüttüğünü, yapılan kazı ve arşiv taramaları sonucunda yüzde 99 oranında sonuca ulaşıldığının açıkladığını belirten Akdoğan, şunları kaydetti:

"Arkeoloji dünyasında son dönemlerdeki büyük buluşlardan biri olarak görülebilecek bu çalışmanın sonuca varacak şekilde ilerlemesi konusunda da Türkiye olarak her türlü desteği vermeyi sürdüreceğiz. Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının bulunması manevi açıdan bizim için büyük önem taşıdığı gibi, Osmanlı'nın bu bölgedeki eserlerinin bulunması açısından da bir o kadar önemlidir."

Akdoğan, bilim adamlarının çalışmalarını desteklemeye ve yakından takip etmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar