‘'Kanuni'' Sondaj Gemisi düzenlenen törenin ardından Karadeniz'e doğru yola çıktı

Yenikapı açıklarından hareket edip Haydarpaşa'ya demirleyen Kanuni Sondaj Gemisi, burada düzenlenen törenin ardından Karadeniz'e uğurlandı. Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Kurultay

"Kanuni" büyük umutlarla Karadeniz'e uğurlandı

Üçüncü sondaj gemimiz olan ''Kanuni'' düzenlenen törenini ardından faaliyetlerinin yürütmek üzere Karadeniz'e doğru yola çıktı. Uğurlama töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Kanuni sondaj gemimizi bu yılın başında envanterimize kattık. Mart ayının ortalarında gemimiz Taşucu Limanı'na ulaştı. Bakım, güncelleme ve reaktivasyon işlemlerinin ardından 13 Ekim'de Taşucu'ndan ayrıldı. 19 Ekim'de Haydarpaşa Limanı'na ulaştı. İstanbul Boğazı'nın köprülerinden geçmesi için burada kuleleri söküldü. ''dedi.


Konuşmasında, 29 Mayıs'ta Fatih sondaj gemisinin de Karadeniz'e uğurlandığını ve bir ay gibi kısa bir sürede 320 milyar metreküplük gaz rezervine ulaştığını ifade eden Bakan, ''Kanuni'nin matkabı derinlere indikçe Türkiye daha yükseklere çıkacak.'' diyerek sözlerini noktaladı.


Bakan Dönmez, Kanuni sondaj gemisini Karadeniz'e uğurladıktan sonra Kanuni Sultan Süleyman türbesini de ziyaret etti.
Türbe ziyaretini sosyal medya hesabından paylaşan Bakan Dönmez, "Kanuni'yi Karadeniz'e uğurladıktan sonra gemimize ilham olan büyük hükümdar Kanuni Sultan Süleyman Han'ın kabrini ziyaret ettik. Ellerimizi göğe, zihnimizi tarihimize, dümenimizi Karadeniz'e çevirdik. Pruvası neta, rüzgarı kolayına olsun..." ifadelerini kullandı. 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar