Rusya ve Ermenistan ortak ordu kurup, Karabağ'da konuşlandırma kararı aldı

Rahmetli büyük lider Ebülfez Elçinbey'in Azerbaycan topraklarından kovduğu Rus askerlerinin geri döneceğini 5 ay önce yazdığımızda, başta Aliyev rejimi olmak üzere bası kesimlerin sert tenkitlerine maruz kalmıştık. Ancak 5 ay önce yazdığımız bu haberimizin maddeleri teker teker gerçekleşiyor. Birlikte ordu kararı alan Rusya ve Ermenistan, bu orduyu işgal altındaki Karabğ topraklarımıza konuşlandırmayı planlıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin buna ilişkin kararı geçen hafta onayladı.

Kurultay

Rusya ve Ermenistan ortak ordu kuruyor, hem de...

Kafkasya'da Türkiye'yi de yakından ilgilendiren önemli bir gelişme Rus basınına yansıdı. Rusya ve Ermenistan, Kafkasya kolektif güvenlik bölgesinde birleşik ordu grubunu kuruyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e sunulan anlaşma taslağında, grubun, "Kafkasya bölgesinde, tarafların güvenliğini sağlama amacıyla" kurulduğu belirtildi. 

Anlaşmanın 5 yıllık olduğu ve tarafların anlaşmadan çıkma talebini dile getirmediği sürece otomatikman uzatılacağı ifade edildi. 

Grubun temel görevleri, bu iki ülkeden birine silahlı saldırıyı püskürtmek, Rusya ve Ermenistan sınırlarını korumak olduğu kaydedildi. 

Grubu, Ermenistan Başkumandanı komuta edecek ama tüm eylemlerini Rusya Başkumandanı ile koordine edecek.

Öte yandan Rusya'nın resmi gazetesi Rossiyskaya Gazeta'da yayınlanan haberde, konunun Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nnun Ağustos ayında Erivan'a yaptığı ziyarette masaya yatırıldığını yazdı. 

Habere göre, "ortak ordu"ya hangi grupların dahil olacağı konusunda detaylar açıklanmazken, 4. Ermeni ordusu ile Rusya 102. ordu birliğinden oluşmasının düşünüldüğü bilgisi aktardıldı.

Uzmanların aktardığı bilgiye göre Rusya, 2-5 Nisan Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki yaşanan gerginliğin ve Ermenli'lerin çok sayıda zayiyat vermesine karşın Putin'in atmış olduğu adımdır.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar