Kabotaj Bayramının 93. Yılı Kutlamaları coşkuyla tamamlandı

Ülkemizde ilk kez 1926 yılında kutlanmaya başlayan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 93. Yılı yurdun çeşitli sahil ve liman şehirlerinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı .

Kurultay

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı coşkuyla kutlandı

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Türkiye'de her yıl 1 Temmuz tarihinde kutlanıyor. 20 Nisan 1926 tarihinde kabul edilen Kabotaj Kanunu, 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe girdi.

Kanun, "Türkiye Limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk vatandaşları ve Türk bayrağı taşıyan gemilerce yapılır" hükmünü getirerek daha önceden yabancılara açık olan bu faaliyetleri bundan sonra sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceğini belirtmesiyle; uluslararası arenada denizlerdeki bağımsızlığımızın da ilanı olması bakımından önem taşımaktadır.

Atatürk'ün talimatıyla çıkarılan kanunla kıyılardaki seyrüsefer hakkı ve denizlerdeki hizmetlerin Türk bayraklı gemilere ve Türk vatandaşlarına geçmesi ile  denizcilik alanında Türk vatandaşlarına deniz taşımacılığı, deniz turizmi, gemi inşa ve tersanecilik, balıkçılık, eğitim gibi alanlarda bir çok imtiyazlar sağlanmış, siyasi ve ekonomik özgürlükler elde edilmiştir.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar