ITC Lideri Erşat Salihi'den önemli açıklamalar: #Tuzhurmatu'da PKK da saldırdı @ErsatSalihi

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, Tuzhurmatu'daki çatışmalara bölücü terör örgütü PKK'nın da katıldığını söyledi. İşte Salihi'nin özel açıklamaları...

Kurultay

Erşat Salihi: Tuzhurmatu'da PKK da Türkmenlere saldırdı

Irak'ta Tuzhurmatu'da Peşmerge ile Şii Türkmenler arasında ateşkesle sonuçlanan çatışmaların ardından Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi'den açıklama geldi. Salihi, Tuzhurmatu'daki çatışmalara bölücü terör örgütü PKK'nın da katıldığını belirterek, Kürt partilerinden açıklama beklediklerini söyledi.

ITC Basın Merkezi ile temasa geçtiğimiz Salihi, Tuzhurmatu olayları ve gündemi değerlendirerek şunları söyledi:

"Tuzhurmatu'da Türkmenlere sadece Peşmerge saldırmadı. PKK da var işin içinde. Tuzhurmatu meselesinde esas taraflar şunlardı: Kürt gruplar ve Şii Türkmenler olduğundan orada milliyetçi bir havanın esmesi engelledi. 

Şii gruplar Türkmenlere var güçleri ile destek verdi. Ama Türk dünyası yine hayal kırıklığına uğratıp destek vermedi veya vermek istemedi. Mezhepçiliğin tavan yaptığı bir ortamda milliyetçilik yapmak çok zor bir iştir. Türkmenlerde milli bilinci uyandırmak için destek istiyoruz.

Bir millet göz göre göre yok oluyor, kimsenin kılı kıpırdamıyor. Milliyetçi camia, birlik olup Türkmenlere hemen her türlü desteği sunmalı."

Salihi'nin Türk dünyasına serzenişinde isim vermese de, burada başı çeken  Türkiye Cumhuriyet, Türkiye'de siyasi bir parti olan Milliyetçi Hareket Partisi ve Azerbaycan Devleti geliyor. Özellikle Aliyev diktatörlüğündeki Azebaycan'dan Irak Türkmenlerine gitmiş bir yardım bugüne kadar kayıtlara geçmedi.

Kurultay Gazetesi

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar