ITC lideri Erşad Salihi, "Peşmerge savaşıyor diye Kerkük'e Kürdistan şehri diyemezsiniz" dedi

Irak Türkmen Başkanı Erşad Salihi "Peşmergenin, Kerkük'ü koruması bu şehrin Kürdistan'a ait olduğu anlamına gelmez. Kerkük için sadece Peşmerge savaşmıyor" diye konuştu.

Kurultay

Salihi: Kerkük'e 'Kürdistan şehri' diyemezsiniz!

Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Irak Parlamentosu Kerkük Milletvekili Erşad Salihi, Kerkük için "Kürt şehri" ifaresi kullanılmasına sert çıktı.

"PEŞMERGE KERKÜK'Ü KORUYOR DİYE 'KERKÜK KÜRDİSTAN ŞEHRİ' DEMEK YANLIŞ"

Salihi, Kerkük'ün Türkmen, Arap veya Kürt şehri olduğu yönündeki açıklamaların zamansız olduğunu dile getirerek, "Kerkük'ün kime ait olduğuna ilişkin zamansız açıklamaların bir anlamı yoktur. Peşmerge, Kerkük'ü koruyor diye 'Kerkük, Kürdistan şehridir' demek yanlıştır. Aynı şekilde Araplar koruyor diye 'Kerkük, Arap şehridir' diyemeyiz. Eğer böyleyse biz de çıkıp Kerkük'ün, Türkmen şehri olduğunu söyleriz" diye konuştu.

Kerkük'te sadece Peşmerge gücünün savaşmadığına dikkati çeken Salihi, "Türkmen akıncılar da IŞİD'e karşı Kerkük'ü koruyor. Tazehurmatu çevresindeki Halk Toplulukları gücü içinde de Türkmen savaşçılar var" ifadelerini kullandı.

TÜRKMEN AKINCILARINA DA SİLAH VERİLMELİ

Salihi, Türkmenlerin de silahlandırılması için bir takım siyasi girişimlerde bulunduklarını dile getirerek, şunları söyledi:

"Peşmerge gücü, nasıl merkezi Irak hükümetinden maaş ve silah alıyorsa bu yasal avantajdan Türkmen Akıncıları da faydalandırılmalı. Yasal bir şekilde silahlanma için tüm Türkmen siyasi tarafların, Irak hükümetinin kapısını çalması gerekiyor. IŞİD ile savaşta diğer kesimlere verilen silahlar, Türkmenlere de sağlanmalı. Ben bu konuda ayrıca Başbakan Haydar El-İbadi'den resmi talepte bulundum."

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar