ITC Başkanı Erşet Salih, 14 Temmuz Kerkük Katliamı ile ilgili açıklama

Irak'ın Kerkük şehrinde 14 Temmuz 1959'da yaşanan Kerkük Katliamı'nda hayatını kaybeden Türkmenler için anma töreni düzenlendi.

Kurultay

Salihi: " Yapılan katliamlardan dersler çıkarmalıyız"

Tören konuşma yapan Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi,  "Bugün tekrar bir anma törenini yaşamaktayız.  Acı bir anma töreni ama milletimizin en iyi direniş hareketidir. Milletimizin 14 Temmuz katliamında inanlıktan bahzedenler, insaniyete  o gün insanlarımızı teker teker caddelerde öldürdü. Neden bunlar Türkmen  halkının başına geldi? Bunun üzerinde durmalıyız ve bundan dersler almalıyız. Bize yapılan bu katlimlar boş yere değil." ifadelerini kullandı.

Tarihte Türk insanının sürekli olarak katliamlara maruz kaldığını belirten Salihi, "Bu katliamlarda kullanılan uslüp aynıdır. Yıkarıdan liderini vurur, tabandan gencini vurur. bu gizli servislerde onlara verilen nasihattir.  bu nedenle 59 katliamına dikkat edersek lider kadrolarımız vuruldular. Ayrıca hem çocuk hem genç insanlarımız vuruldular. " dedi.

Ayrıca Başkan Salihi, Kürt siyasilerin Kerkük'teki Türkmen gerçeğini deiştirmek için tüm yollarını denediklerinin altını çizerek "Bayrak krizi ve referandumlarla Kerkük'teki Türkmen varlığı ve gerçeği değiştirilemez. Daha önce deneyip başarılı olmadıkları gibi bundan sonra da başarılı olamazlar.'' diye konuştu.

14 Temmuz Türkmen Katliamı
Irak'ta 14 Temmuz günü 1958'de gerçekleştirilen askeri darbenin yıl dönümü olarak kutlanıyordu. Bu kutlamalar için Kerkük'te çeşitli etkinlikler düzenlenmesi kararı alındı. Bu kutlamalara kente yaşayan Türkmenler de katılacaktı.  
Molla Mustafa Barzani'ye bağlı terör grupları 14 Temmuz günü Kerkük'e girerek bir katliama yol açtı."Kerkük Kürtlerindir" sloganları ile Kerkük sokaklarında bir Türkmen avına başlayan Barzani ailesine bağlı terör grupları özellikle aydın ve askeri sınıftan Türkmenleri hedef alarak büyük bir katliama giriştiler.
Türkmenlerin önde gelen isimlerinden Emekli Albay Ata Hayrullah, Emekli Doktor Albay İhsan Hayrullah, Kasım Neftçi, Selahattin Avcı, Abdullah Beyatlı öldürüldü.Kerkük'te o gün küçük büyük yüzlerce Türkmen katledildi.  
 

Haberin Kaynağı: Türkmen Basın Ajansı

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar