ITC Başkanı Erşad Salihi, şehit Yaşar Cengiz'in anmasında: Milli bir projemiz var

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Irak parlamentosu Kerkük milletvekili Erşat Salihi, Türkmen Mücadeleci Yaşar Cengiz'in Şehit olmasının 10. yılında Irak Türkmenleri Siyasi tutuklular ve şehit Aileleri derneğinin düzenlediği anma töreninde gündem yaratan açıklamalar yaptı. Salihi, "Ben askeri üniformamı giymeye hazırım" dedi..

Kurultay

Salihi: Bizim milli bir projemiz var, kimsenin engellemeye gücü yetmeyecek!

Türkmen mücadeleci Yaşar Cengiz milli bir görev için şehit olduğunu söyleyen Salihi, "onun hakkında her ne kadar konuşursak denizde bir damla gibidir" dedi.

Salihi, "Gerçekleri konuşmak zorundayız. Bu gerçekler birbirimizi de  kırsa bile ama konuşmak bir milli görevdir, çünkü coğrafyamız tehlikede, Türkmen milleti kendi topraklarında göçmen olmuş, birliği bu kritik bugünlerde sağlamasak  bir anlamı kalmayacak" diye konuştu.

Türkmen liderlerini hedef alan gizli eller olduğunu iddia eden Salihi, Türkmen toplumunun gücünü almak için liderlerini öldürmeye yönelik komploların devam ettiğini, altını çizdi.

Sözlerine devam eden ITC Genel Başkanı, "Bizim milli bir projemiz var. Birisi bu projeni bir tarafa çekmek istiyor, ama ben yaşadığım sürece hiç kimseye izin vermeyeceğim" dedi

Irak Türkmen Cephesi'ni Türkmenlerin kurduğunu ifade eden Salihi, "Türkmen milli bayrağı varlığımızın sembolüdür, Türkmen milletinin bayrağıdır; bu konuda asla taviz veremeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Türkmen milletinin varlığını ortadan kaldırmak için çeşitli komploların uygulamak istendiğini söyleyen Kerkük milletvekili, "eğer millet olarak ayakta durmak istiyorsak Bağdat'taki siyasi iradeden beklemeden silahlı güç kurmamız lazım ve ben Irak Türkmen Cephesi Genel başkanı olarak askeri üniformamı girdiğim zaman tüm Türkmen siyasi hareketlerinden destek almamı temenni ediyorum" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Özdemir HÜRMÜZLÜ/KERKÜK

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar