ITC Başkan Yardımcısı Hasan Turan'dan iddialı sözler ! Hile olabilir

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkan Yardımcısı Hasan Turan, ülkede gelecek yıl yapılması planlanan nüfus sayımından endişe duyduklarını ifade etti.

Kurultay

Irak Türkmenleri yapılacak nüfus sayımından endişeli !

Turan, nüfus sayımında hile olabileceği ihtimalinden söz ederek, önemli değerlendirmede bulundu ve "Irak nüfus sayımında kamuoyuna açıklanacak verilerin doğru olmayacağından endişeliyiz." dedi.

 Bu sayımla planlı şekilde ülkedeki Türkmen nüfusunun az gösterilmek istenebileceğini de sözlerine ekledi.

Ayrıca Turan, Irak'ta 2003 yılından bu yana nüfus sayımının yapılmadığını dile getirirken nüfus sayımına karşı olmadıklarını ancak Türkmen bölgelerinden alınacak verilerin hükümet tarafından titizlikle incelenip, bunların şeffaf ve gerçeği yansıtacak şekilde açıklanmasını istediklerini vurguladı.

"TÜRKMEN NÜFUSUNU AZ GÖSTERMEYE ÇALIŞYORLAR"

ITC Başkan Yardımcısı Hasan Turan,  Irak'ta Türkmenlerin nüfusunu az göstermeye yönelik birtakım planların olduğu hakkında dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Turan, ""Irak'ta özellikle Türkmenlerin nüfusunu gerçek sayısından az göstermek için birtakım proje ve oyunlar var. Verileri sisteme geçmek için Planlama Bakanlığı tarafından belirlenecek memurların taraflı olup olmayacağından da kaygı duyuyoruz." dedi.

Kerkük'e 2003 öncesi ve sonrası yoğun nüfus kaydırması yapıldığını dile getiren Turan, "Türkmenler olarak bizim açımızdan 1957 nüfus sayımı esastır. Babası ya da dedesi 1957 yılı nüfus sayımında Kerkük'te kütük kaydı bulunanlar gerçek Kerküklülerdir. Bunun dışında kentin demografik yapısını değiştirmek amacıyla Kerkük'e getirilen yüz binlerce kişiye Kerküklü kimliği kazandırıldı. Bu da bizim için sorun ve tehlikedir." açıklamalarında bulundu.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar