İsrail kaynaklı casus yazılımı Pegasus şahsi hesaplara sızıyor

İsrail'e ait bir siber güvenlik şirketi olan NSO grubun geliştirdiği Pegasus adlı casus yazılımı, sosyal medya hesaplarındaki verilere, arşivlenmiş mesajlara hatta fotoğraflara bile ulaşıp, tüm verileri toplayabiliyor.

Kurultay

Siyonizme hizmet eden casus yazılım tehlike saçıyor

Ayrıca iddialar arasında iCloud gibi hizmetler için kullanılan kimlik doğrulama belirteçlerini yakalayıp çoğaltabildiği, iCloud'da depolanan mesajları depolayabildiği, Facebook kimlik bilgilerini taklit edebildiği, konum geçmişine ulaşabilmesi de yer alıyor.

Ancak yazılım şirketi NSO grup,  bütün yapılan iddiaları reddetti  ve "bu tür toplama yetenekleri ve bulut uygulamalarına, hizmetlere veya altyapıya erişim sağlamadığını" açıkladı.

WHATSAPP DAHA ÖNCE SÖYLEMİŞTİ

Akıllı telefonlar için geliştirilen mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp şirketi, geçtiğimiz günlerde bazı kişilerin akıllı telefonlarını uygulama üzerinden çaldırarak işletim sistemlerini ele geçirecek bir virüs yazılım yüklendiğini açıklamıştı.

Whatsapp şirketi, ileri seviyede bir siber aktör tarafından  yapılan saldırının, İsrail kaynaklı bir şirket olan  Pegasus yazılımı olduğu belirtilmişti.

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİNDE DE KULLANILDI

Tehlike saçtığı iddia edilen casus uygulamanın sadece soruşturma yapmak amacıyla çeşitli hükümetlere satıldığı biliniyor.

Amerikan Associated Press (AP) ajansının Ocak 2019'da duyurduğu haberine göre Suudi Arabistan, İstanbul Başkonsolosluğu'nda katledilen Cemal Kaşıkçı'yı "Pegasus" adlı casus uygulama ile izlemişti.

Haberin Kaynağı: TIMETURK

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar