IŞİD yanlısı grup ABD merkez komutanlığını hackledi

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM'un Twitter ve YouTube hesapları kendilerini IŞİD yanlısı olarak tanıtan bir grup tarafından hacklendi. Sayfadan hesap kapatılana kadar, Çin ve Kuzey Kore ile ilgili olduğu düşünülen belgeler paylaşıldı.

Kurultay

IŞİD yanlısı grup ABD merkez komutanlığını hackledi

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM'un Twitter ve YouTube hesaplarına sanal saldırı düzenlendi.

Hesapları hackeleyen bilgisayar korsanları Irak Şam İslam Devleti'ni (IŞİD) desteklediklerini belirtiyor.

Twitter CENTCOM hesabını kapattı.

Cybercaliphate (Siber Halifelik) kullanıcı adlı kişi CENTCOM hesabından attığı tweetlerde "Siber halifelik aranızda. Bilgisayarlarınızın içindeyiz. Tüm askeri üstlerinizdeyiz" yazdı.

Hesaptan bazıları boş olmak üzere 18 tweet atan kullanıcı, "Durmayacağız" yazarak ABD askerlerine takipte olduklarını ve aileleri hakkındakiler de dahil olmak üzere herşeyi bildiklerini yazdı.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest ise gazetecilere yaptığı açıklamada hacklemenin kapsamını araştırdıklarını söyledi. Ancak Earnest "Verilere geniş kapsamlı bir şekildeze sızmak ile bir Twitter hesabının hacklenmesi arasında fark var" diye konuştu.

Haber ajansı AFP, sanal saldırının ABD Başkanı Barack Obama siber güvenlik ile ilgili bir konuşma yaparken gerçekleştirdiğini yazdı.

CENTCOM, Suriye ve Irak'taki koalisyon güçlerinin IŞİD'e karşı yürüttükleri hava operasyonlarının koordinasyonunu sağlıyor.

Hesap kapatılmadan hemen önce bilgisayar korsanlarının CENTCOM Twitter hesabından Çin ve Kuzey Kore'nin askeri pozisyonlarına dair istihbarat görüntüleri olduğu düşünülen dosyalar paylaştı.

Haberin Kaynağı: BBC

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar