İşgalcilerin Kırım'da Stalin'in resmini uçan balonla uçurmasına Çubarov'dan sert tepki!

Rus işgalciler Kırım Tatar halkına baskı uygulamak ve acı çektirmek için her fırsatı kullanmaya devam ediyor.

Kurultay

İşgalcilerin Kırım'da Stalin'in resmini uçan balonla uçurmasına Çubarov'dan sert tepki!

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'ın Karasupazar (Belogorsk) kentinde, on binlerce Kırım Tatarının ölümüne neden olan Sovyet diktatör Josef Stalin'in dev resmi, işgalciler tarafından uçan balonla gökyüzüne havalandırdı.

İşgalcilerin küstah eylemlerini değerlendiren Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, şu ifadeleri kullandı:

"Rus işgalciler, on yıllardır kanayan Kırım Tatar kalbini daha da parçalamak adına en hassas yerden vurmaya eğitilmişler&8230;

Bugün, 11 Mayıs 2020 tarihinde alçak Ruslar, eski kent Karasupazar üzerinde, kendileri bu kente Belogorsk diyorlar, tiran Stalin'in resmini havalandırdılar...

76 yıl önce, 11 Mayıs 1944 tarihinde Kremlin'de 5859 numaralı 'Kırım Tatarları Hakkında' adlı bir kararname imzalanmıştı. Bu kararname uyarınca, 18 Mayıs'ta Kırım Tatar halkının ana vatanından zorunlu sürgünü başlatıldı.

Çekistlerin (SSCB'nin ilk istihbarat ve güvenlik kurumu ÇEKA görevlileri) yürüttüğü operasyon sırasında Özbekistan, Kazakistan ve Rusya'nın uzak bölgelerine yaklaşık 200 bin Kırım Tatarı sürgün edildi. Sürgün edilenlerin çoğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşuyordu.

Çeşitli değerlendirmelere göre, sürgünün ilk yıllarında açlık, hastalık, işkence ve zorunlu çalışma nedeniyle Kırım Tatarlarının yüzde 46'sı hayatını kaybetti.

Kimse kafasını kuma saklamamalı. Moskova bugün de açıkça Kırım Tatarlarını tehdit ederek 'boyun eğmezseniz tekrarlarız' dedi."

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar