İşgalciler baskılarını sürdürüyor: Kırım Tatarlarına "uyarı kağıtları" dağıtılıyor

İşgalci polis görevlileri, Kırım Tatar aktivistler, yurttaş gazeteciler ve insan hakları savunucularına, "izinsiz eylemlerin kabul edilmezliğine dair" başlıklı uyarı kağıtları dağıtmaya başladı. Kırım Dayanışması sivil teşkilatından yapılan açıklamada şimdiden en az 8 Kırım Tatarına ilgili kağıt verildiği aktarıldı. İşgalci polis görevlileri tarafından dağıtılan uyarı kağıdında, “Kırım Cumhuriyeti topraklarında 23 ile 26 Şubat 2021 tarihleri arasında ‘aşırılık yanlısı eylemler' hazırlanıyor.” ifadeleri kullanılması dikkat çekti. İlgili uyarı kağıtlarının; avukat Emine Avamileva’ya, Kırım Tatar aktivistler Rüstem Hoşçu, Remzi Zudiyev, Mustafa Abdurahmanov, Lenora Dyulber, Zekiy Kulametov’a ve Kırım Dayanışması yurttaş gazetecileri Nuri Abduraşidov ile Muradjon İbragimov'a verildiği kaydedildi.

Kurultay

İşgalciler baskılarını sürdürüyor: Kırım Tatarlarına "uyarı kağıtları" dağıtılıyor

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'ın işgalci yönetimi, Kırım Tatar aktivistelere tekrar "uyarı kağıtları" dağıtmaya başladı. İşgalciler bu eylemlerle Kırım Tatarlarını korkutmaya amaçlıyor.

SÖZDE EYLEM PLANI İDDİASI

Uyarı kağıdında, güya işgalci güçlerin elde ettiği bilgilere göre, Kırım Tatar Milli Meclisi destekçileri ile Kırım Dayanışması sivil teşkilatı tarafından eylem düzenlemesi planlandığı yazıyor.

Avukat Emine Avamileva, kendisine verilen uyarıyı "temelsiz ve yasa dışı" olarak değerlendirirken, konu ile ilgili mahkemede itiraz edeceğini aktardı. Sözde polis tarafından dağıtılan uyarıları değerlendiren Kırım Tatar aktivist Lutfiye Zudiyeva ise "Kırım yetkilileri adına gönderilen bir başka mektup; böylece Kırım'daki herhangi bir alternatif bakış açısını kontrol etmeyi ve bastırmayı amaçlıyorlar." dedi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar