İşgalci sözde başkandan Kırım Tatarlarına yapılan zulüm için teşekkür

Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde başkanı Sergey Aksyonov, 7 Temmuz’da Kırım Tatarlarının evlerine yapılan baskınlardan dolayı Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlilerine teşekkür etti.

Kurultay

İşgalci sözde başkandan Kırım Tatarlarına yapılan zulüm için teşekkür

"TERÖRLE MÜCADELENİN PARÇASI"

İşgali kabul etmeyen Kırım Tatar halkının temsilcilerine uygulanan zulmü terörle mücadele olarak göstermeye çalışan sözde başkan, Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Bu, aşırıcılık ve teröre karşı sistematik mücadelenin bir parçası" dedi.

"UKRAYNA ULUSLARARASI TOPLUMU KANDIRACAK"

Ukrayna'nın baskınlar sırasında alıkonulan kişileri, uluslararası toplumu kandırmak için kullanacağını ileri süren işgalci başkan, "Ukrayna yıllar devamında, aşırıcıları bölgede milliyetler arası ve dinler arası gerilimi tırmandırma aracı olarak kullanmak için onların faaliyetlerini görmezden geldi... Kiev (Kıyiv) ve onun batılı savunucularının, tutuklananları siyasi baskı kurbanları olarak yansıtarak uluslararası toplumu kandırmaya çalışacağından eminim" diyerek, işgalci kolluk kuvvetlerine Kırım Tatarlarının evlerine yapılan baskınlar için teşekkür etti.

7 TEMMUZ'DA BİR DİZİ EVE BASKIN DÜZENLENMİŞTİ

Bilindiği üzere, işgalci güçler, 7 Temmuz 2020 tarihi sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenledi. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonuldu, ayrıca FSB baskın sırasında evinde bulunamayan Dilaver Memetov hakkında arama emri çıkardı.

RUSYA'DA YASAKLI KİTAP BULUNDU YALANI

FSB'den yapılan açıklamada, Kırım'da "Hizb-ut Tahrir örgütünü organize etmek ve örgütün faaliyetlerine katılmakla" suçladığı bir çok kişinin gözaltına alındığını ileri sürdü. Açıklamada, güya "örgüt üyelerinin" evlerinde yapılan aramalar sırasında Rusya'da yasaklı olan kitapların bulunduğu ve onlara el konulduğu iddia edildi.

SOVYETLER DÖNEMİNDEKİ CEZA YÖNTEMLERİ TEKRAR EDİYOR

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), işgal edilen Kırım'da, işgali kabul etmeyen Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri, evlere baskınlar, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor. Sovyet döneminde, uygulanan cezalandırıcı yöntemler aynen kullanılmaya devam ediyor.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar