İşgalci Putin'den Ukrayna'ya yönelik yaptırımlar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ve birkaç Avrupa ülkesine uygulanan "karşı yaptırımları" uzattı. 

Kurultay

İşgalci Putin'den Ukrayna'ya yönelik yaptırımlar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ve Avrupa ülkeleri tarafından Kırım'ın işgali nedeniyle Rusya'ya yönelik uyguladığı yaptırımlara cevap olarak 2018 yılında yürürlüğe giren yaptırımların uzatılmasına ilişkin kararname imzaladığı bildirildi. Konu ile ilgili kararname, 21 Kasım 2020 tarihinde Rusya'nın resmi hukuki bilgi portalında yayınlandı.

Kararnamede yer alan açıklamada, "Ayrı özel ekonomik yaptırımların geçerliliğini 1 Ocak'tan 31 Aralık 2021'e kadar uzatmaya karar verildi." ifadelerine yer verildi. 

RUSYA'DAN UKRAYNA'YA KARŞI YAPTIRIMLAR

Bilindiği gibi 1 Kasım 2018 tarihinde, Rusya 322 Ukrayna vatandaşı ve 68 Ukrayna şirketine karşı yaptırım uygulama kararı aldı.

Yaptırımlar, Ukrayna'nın Rusya'ya yönelik uyguladığı yaptırımlar nedeniyle yürürlüğe girdiği belirtiliknen, Ukrayna'nın yaptırımları iptal etmesi halinde Rusya'nın da kararı iptal edebileceği ifade edildi.

Yaptırım listesine Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov da dahil edildi. 

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar