İşgalci Çin, Doğu Türkistan'da Uygurların pasaportunu zorla topluyor

Çin, işgali altındaki Doğu Türkistan'da 2015 yılından itibaren Uygur Türklerine verdiği pasaportları zorla toplamaya başladığı ve yurt dışı seyahatlerini de bu suretle yasakladığı açıklandı.

Kurultay

Uygurların pasaportları zorla toplanıyor

Çin Komünist Partisinin resmi yayın organları ile Çin sosyal medyasında yayınlananbildiride, 2015 yılından beri bölge'de yaşayan Uygurlara verilmeye başlanan pasaport verme işlemlerinin 10 Ekim tarihi itibariyle durdurulduğu açıklandı. Daha önce verilen pasaportların ise derhal yaşadıkları yerlerdeki ÇKP. ve Emniyet birimlerine derhal teslim etmelerini aksi takdirde ağır cezalara çarptırılacakları uyarısında bulunuldu.

Urumçi'ye bağlı Manas Emniyet Müdürülüğü, vatandaşların ellerindeki pasaportların 11 Ekim 2016'dan itibaren teslim etmelerini aksi takdirde sonuçlarını ağır olacağı bildirildi.

Zor olan Pasaport alma kolaylaştırılmıştı!

Doğu Türkistan'da resmi olarak Ağustos 2015 sonlarında yayınlanan genelgeyle birlikte Çin Pasaportu almak isteyen Uygur Türkleri, eskisi gibi onlarca çeşit bürokratik onaya ve yıllar süren sorgu sual işkencelerine tabi tutulmuyor ve başvuru işleminden sonra en geç 15 gün içerisinde pasaport alabiliyorlardı. Bu da Uygur Türklerini "terörist" olarak gösterme senaryolarının bir parçası olarak görülüyordu.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar