İşgal edilen Kırım'da gazetecilere karşı uygulanan baskılar BM Adalet Divanına bildirilecek

Kırım'ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna'nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Ukrayna Helsinki İnsan Hakları Grubu ile birlikte Uluslararası Adalet Mahkemesi Savcılığına bir başvuru daha yapmaya hazırlanıyor. İlgili başvuruda Rus işgali altındaki Kırım'da bağımsız medya kuruluşlarına ve gazetecilere karşı yapılan baskılara yönelik bilgiler yer alacak.

Kurultay

İşgal edilen Kırım'da gazetecilere karşı uygulanan baskılar BM Adalet Divanına bildirilecek

KIRIM'DAKİ BASKILAR ULUSLARARASI ADALET DİVANINA BİLDİRİLECEK

Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcısı İgor Ponoçovnıy'ın yaptığı açıklamada, "Kırım'ın işgaline, yarımadadaki olayları tarafsız olarak yansıtan basın kuruluşlarına uygulanan baskılar eşlik etti. Sıkı bilgi kontrolü, sansür, manipülasyon ve propaganda&8230;Bu işgal edilen yarımadadaki ifade özgürlüğünün gerçek durumudur." ifadeleri kullandı.

İşgal altındaki Kırım'da gazetecilere ve ailelerine yönelik uygulanan yasa dışı arama, alıkonulma, terör suçlamaları, cezalandırma ve benzer baskıların, Kırım Savcılığının başlattığı yargı süreçlerinde yansıtıldığını belirten savcı, "20'den fazla gazeteci, blog yazarı, Ukrayna ve yabancı medya kuruluşu görevlisinin hakları ağır bir şekilde ihlal edildi. Bu durum, yarımadada halen devam ediyor." diye kaydetti. Ukrayna'ya bağlı Kırım Savcılığı, Ukrayna Helsinki İnsan Hakları Grubu ile birlikte bu konuda Uluslararası Adalet Mahkemesi Savcılığına bir başvuruda daha bulunmaya hazır olduklarını bildirdi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar