İşgal altındaki Kırım'da kuraklık kaynaklı yangınlar artıyor

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da kuraklık nedeniyle 2020 yılının ilk 4 ayında çıkan yangınların sayısı, geçen senenin aynı dönemine kıyasla 5 kat artış gösterdi.

Kurultay

İşgal altındaki Kırım'da kuraklık kaynaklı yangınlar artıyor

İşgalden sonra yarımadada Rus yönetimi tarafından oluşturulan sözde Kırım Federal Üniversitesi Tavriya Akademisi Geoekoloji Bölümü öğretim görevlisi Grigoriy Prokopov'un konuya ilişkin açıklamasında, "Bu yıl çok kurak geçti. Orman ve step bölgelerindeki kuru otlar alev alıyor ve rüzgar sayesinde yangın hızla yayılmaya başlıyor. Vatandaşların davranışları durumu daha da kötüleştiriyor. Bunlara ilk önce ormanlarda yakılan ateşler sebep oluyor. Karantina rejimine rağmen bu sorun hala devam etmektedir." diye kaydetti.

Uzman, yangınlar yüzünden ormandaki ağaçların zayıfladığını ve bu yüzden kabuk böcekleri, mantarlar ve diğer zararlılara karşı daha duyarlı olduğunu ifade etti. Bununla birlikte yangın sırasında birçok hayvanın da hayatını kaybettiğini belirten Prokopov, "Tarla kuşu, telli turna, toy gibi kuşlar ölüyor. Ayrıca kuşların besin kaynağı olan böcekler, kemirgenler, sürüngenler de yangınlarda ölüyorlar." dedi.

İşgalci yönetime bağlı Acıl Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamaya göre,  yılın başından bu yana Kırım'da toplam bin 417 yangın söndürüldü. Bu yangınların büyük bir çoğunluğunun, kuru bitki örtüsünün ve çöplerin alevlenmesi ile ortaya çıktığı kaydedildi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar