İşgal altındaki Kırım'da yasa dışı kazılar devam ediyor: Kerçte gizemli bir lahit bulundu

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da yapılan kazı çalışmaları sırasında içi boş gizemli bir lahit mezarı bulunduğu öğrenildi.

Kurultay

İşgal altındaki Kırım'da gizemli bir lahit bulundu

Rusya'nın işgal ettiği Kırım'da yasa dışı kazı çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Yapılan kazı çalışmaları sonrasında Kerç  yakınlarındaki  Myrmekion antik kentinde gizemli bir lahit bulunduğu kaydedildi.

Söz konusu habere göre St. Petersburg Ermitaj Müzesi tarafından görevlendirilen arkeoloji ekibinin başındaki Aleksandr Butyagin, içi boş olan sıradışı bir lahit mezara rastladıklarını bildirdi.

Butyagin, "Sıradışı, esrarengiz bir lahit mezar bulduk. Bu lahitin eşsizliği, sıkça rastlananlardaki gibi taşlardan örülmemiş te yekpare bir taşın içinde oyulmuş olmasından kaynaklanıyor. Böylesine eski bir dönem için sıradışı sayılan, taşta yapılmış gerçek bir küçük lahit" dedi.

Ayrıca Butyagin, Taş içindeki lahitin küçük ölçülerde olmasının,önce içinde bir çocuğun defnedilmiş olabileceği düşüncesine kapıldığını dile getirdi.

Lahit mezarın milattan önce 6. yüzyıldan kalma olduğunu da sözlerine ekleyen Butyagin, "Fakat arkeologlar, mezarın üzerindeki taş levhaya hiç dokunulmamış olduğu halde içinde herhangi bir şey bulamadı. Belki de buraya ölen bir kişinin yakıldıktan sonraki külleri dökülmüş ya da ülke dışında ölen bir kişinin anısına boş bir lahit yapılmış olabilir." cümlelerini sarf etti.

 

Kırım'da Kerç Boğazı'nın kıyılarında 6. yüzyılın ilk yarısında eski bir Yunan kolonisi olarak kurulan Myrmekion anti kenti, kültürel mirasın federal önem taşıyan bir parçası olarak değerlendiriliyor.

Haberin Kaynağı: Kıbrıs Postası

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar