İran'da Türk ayaklanması 3. günüde: 4 şehirde 29 kişi tutuklandı

İran Devlet Televizyonu "Kanal2"de Türklerin aşağılanmasını protesto eden Güney Azerbaycan'da eylemler 3. gününe girdi. Urmiye şehrinde polisle karşı karşıya gelen göstericiler arasında çok sayıda yaralı olduğu bildiriliyor. Urmiye, Mugan, Erdebil ve Mesginşehir'de de en az 29 soydaşımızın gözaltına alındığı öğrenildi

Kurultay

Türk ayaklanması 3. gününde: 29 gözaltı ve yaralılar var

Güney Azerbaycanlı Türklerin, İran Devlet Televizoynu'nda yaşanan aşağılama skandalının ardından başlattıkları eylemler 3. gününe girdi. Her ne kadar yapılan resmi açıklamada programın durdurulduğu ve sorumluların işten çıkarıldığı açıklansa da bu öfkeyi dindirmedi.

Bugün Urmiye kentinde yaşanan olaylarda çok sayıda göstericinin yaralandığı öğrenildi. Urmiye Üniversitesi'nde gerçekleşen olaylarda polis, eylemcilerin dağılmasını istedi. Yaşanan gerilimin ardaın polis orantısız şiddete başvurdu. Alınan ilk bilgilere 10'dan fazla eylemcinin ağır yaralandığı ve beş öğrencinin gözaltına yönünde.

Güney Azerbaycan'ın Erdebil, Mugan ve MEsginşeher kentlerinde de eylemler vardı. Erdebil'de çıkan olaylarda polis 11 göstericiyi gözaltına alırken, Mugan'da 8 ve Mesginşehir'de ise 5 eylemci gözaltına alındı.

Öte yandan Türk kökenli Urmiye milletvekili Nadir Gazipour, İran Radyo Televizyon Genel Müdürün Mehemmed Serferaz'a sert ifadeler içeren bir açık mektup yayınladı. Resmi devlet televizyonunda yeniden Türkler ve İran Azerbaycanlılara yayınlanan hakaretlere sert tepki gösteren Gazipour'un, Serferaz'a gönderdiği bu açık mektupta "Tekrar Mayıs 2006 yılı olaylarını hatırlatmak isterim ki yalnız bir karikatür için kaç kişi öldü ve Urmiye'de Radyo Televizyon binası ateşe verildi. Televizyondaki sunucularınızı uyarıyorum Azerbaycanlıların psikolojisi ile oynamasınlar." dedi. 

2013 yılında Avrupa Birliği Dış İşler Bakanları toplantısında Mehmet Serferaz'ın İran'da İnsan Hakları ihlalcisi olarak listede yer aldığını hatırlatan Gazipour, "İran'daki yaşayan Türklerin asimile etmek amacıyla İran Medyasında Türklerden verilen karakterler Türkleri cahil, berber, vahşi ve geri zekâlı bir kavim göstermektedir, bunu kınıyorum" ifadelerini kullandı.

Kurultay Gazetesi/TAHRAN

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar