İran'da düşürülen Ukrayna uçağı: Tahran'ın hazırladığı rapor nihayet Kıyiv'e ulaştı

İran, Tahran'da 8 Ocak 2020 tarihinde düşürülen Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait Boeing 737 uçağının düşürülmesi ile ilgili hazırladığı teknik raporun taslağını, Ukrayna'ya gönderdi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, raporun 31 Aralık 2020 tarihinde Ukrayna'nın eline ulaştığını bildirdi.

Kurultay

İran'da düşürülen Ukrayna uçağı: Tahran'ın hazırladığı rapor nihayet Kıyiv'e ulaştı

Obozrevatel haber ajansına bugün konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, İran'ın Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait Boeing 737 uçağının düşürülmesi ile ilgili hazırladığı teknik raporu ülkesine ilettiğini aktardı. Bundan sonra rapor metnine kendi not ve uyarılarını eklemek için Ukrayna'nın iki ayı olduğunu ifade eden Kuleba, "Proje tasarısı tam 31 Aralık'ta elimize geçti. Yılbaşı hediyesi gibi. Not ve uyarıları hazırlamak için iki ayımız var. İlerlemek için bu çok önemli bir aşama. Bu aşama olmadan tazminat ödenmesini ve suçluların adalete teslim edilmesini sağlamak mümkün değil." dedi.

Daha önce, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Evhadi, Ukrayna yolcu uçağında hayatını kaybedenlerden 127'sinin "şehit" sayıldığını açıklamıştı.

UÇAKTAKİ 176 KİŞİDEN KURTULAN OLMAMIŞTI

Ukrayna Hava Yollarına ait "Boeing 737" tipi yolcu uçağı, 8 Ocak sabahı Kıyiv'e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanından havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 176 kişiden kimse kurtulamamıştı.

YANLIŞLIKLA DÜŞÜRÜLDÜĞÜ SAVUNULDU

İranlı yetkililer önce uçağın vurulduğu iddialarını kabul etmedi ancak daha sonra İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna uçağının hassas askeri bir noktanın üzerinden geçerken, insani hata sonucu hava savunma sistemi tarafından fırlatılan 2 füzeyle yanlışlıkla düşürüldüğünü savunmuştu.

İNSANİ HATA SONUCU

İran Sivil Havacılık Kurumunun yayımladığı raporda ise uçağın düşürülmesinin, görevi ihmal ve iletişim sorunu kaynaklı insan hatasından kaynaklandığı yönünde idi.

"DÜŞMAN UÇAĞI OLARAK ALGILANDI" AÇIKLAMASI

Raporda, "Savunma sisteminin yerinin değiştirilmesi sonrası sistemde kuzey yönü tanımlamasının yapılmasının ihmal edilmesi nedeniyle yolcu uçağı, düşman uçağı olarak algılanmıştır." denildi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, uçağın düşürülmesinden birkaç saat önce İranlı General Kasım Süleymani'nin öldürülmesine misilleme olarak ABD'nin Irak'taki üslerine füze saldırıları düzenlemişti.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar