İran, Erdoğan'ın ziyaretinden sonra 3 Türk vatandaşını uyuşturucu kaçakcılığından idam etmiş

Türkiye'de idamı geri getirme tartışmaları devam ederken, 3 Türk vatandaşının geçen yıl İran'da idam edildiği ortaya çıktı. İran İnsan Hakları 2016 yılı raporunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tahran ziyaretinden 11 gün sonra uyuşturucu kaçakçılığı iddiasıyla idama mahkum edilen 3 Türk vatandaşının infazını gerçekleştirmiş. Rapora göre adil yargılama olmadı.

Kurultay

Erdoğan'ın ziyaretinden sonra İran, 3 Türk vatandaşı idam etmiş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Nisan ayında İran'a gerçekleştirdiği ziyaretten 11 gün sonra 3 Türk vatandaşını idam ettiği öğrenildi. TIR şöförleri olan Türklerin, uyuşturucu bulundurmaktan idam edildiği öğrenildi.

The Guardian gazetesinde yer alan bilgiye göre İran geçen yıl yaklaşık 1000 kişiyi idam etti. Bunlardan üçü Türk vatandaşları Faruk Güner, Mehmet Yılmaz ve Metin Yılmaz. Norveç merkezli İran İnsan Hakları gözlemevine göre bu 3 Türk vatandaşı adil şekilde yargılanmadı. Aileler, Dışişleri Bakanlığı'nın konuya ilgi göstermediğini iddia ediyor.

İran'da idam cezalarının en başındaki neden uyuşturucu. Komşu ülke Afganistan, uyuşturucu üretimin adeta merkezi konumunda. Türkiye-Afganistan arasında TIR şöförlüğü yapan Faruk Güner, TIR'da uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla idam edildi.

Güner'in 9 çocuğu olduğu öğrenilirken, kardeşi, "Uyuşturucu iddiası yalan. O sıradan bir TIR şöförüydü. 4 yıldır tutukluydu, idam edilmemesi için uğraşıyorduk. Ancak bize haberdarlık vermeden onu idam etmişler. Çok yere yardım için başvurduk ama kimse yardımcı olmadı. Onun müslüman olduğunu düşünüyorlardı ama değildi. Eğer ağabeyim İsrail'de olsaydı, onu teslim ederlerdi" diye konuştu.

Mehmet Yılmaz'ın oğlu Mikael de benzer açıklamalarda bulunarak "uyuşturucu" iddiasını reddetti. Bir çok defa İran'a babası için gittiği dile getiren Mikael Yılmaz, "Babama ilaçlarını ulaştırmak için 7 kere İran'a gittim. Türk yetkililer babam için hiç bir şey yapmadılar. Her şeyi ailemizin tuttuğu avukat yaptı. Babamın 80 bin Liralık TIR'ına da İran devleti el koydu ve biz her ay taksidini ödemeye devam ediyoruz." dedi.

Konunun bugün gündeme gelmesinin sebebi ise İran hakkında hazırlanan İnsan Hakları raporu. Raporda son 12 ayda yaklaşık 1000 kişinin idam edildiği ifade ediliyor ve bu kişilerin çoğunun adil yargılanmadığına da vurgu yapılıyor.

Raporda ayrıca Türk yetkililerinin vatandaşına sahip çıkmadığına da atıfta bulunarak, 3 Türk vatandaşının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Tahran'daki görüşmesinden 11 gün sonra gerçekleşmesine dikkat çekiliyor.

Mehmet Yılmaz

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar