İran'da Azerbaycan Türklerine hakaret edildi, Türkler 3 gündür meydanlarda!

İran adlı sınırlar içinde yaşayan 35 milyon Azerbaycan Türkü yine caddelerde, meydanlarda. Farslara ait bir gazetede 20 Temmuz 2016 tarihinde Firdevsi'nin sözleri kullanılarak Türklere ağır hakaret edilmesi Tebriz, Urmiye ve Erdebil başta olmak üzere bir çok Güney Azerbaycan kentinde kanlı protestolara neden oldu. Aslında olaylar yayının ertesinde başlamıştı ancak özellikle Tebriz'de son 3 gündür devam eden eylemlerde polis olaylara sert müdahale ederken, bir çok eylemciyi de gözaltına aldı. Olayların üçüncü gününe girilirken, "Haray, haray men Türkem" sloganları yükselmeye devam ediyor...

Kurultay

İran'da protestolar: Yine Türklere hakaret ettiler

Güney Azerbaycan'ın Tebriz, Urmiye ve Erdebil şehirlerinde Azerbaycan Türkleri'nin gösterilerileri devam ediyor. Sosyal medyada yayımlanan bilgilere göre birkaç gün önceden beklenen protestolar gerçekleşti ve devam ediyor.

Eylemlerde "Haray, haray, men Türkem", "Ölüm olsun farsizme", "Azerbaycan milleti, çekemez bu zilleti" gibi sloganlar seslendiriliyor.

İran'ın "Terh-i No" adlı gazetesinin 20 Temmuz tarihli yayımında Firdevsi'nin Şehname eserinin kahramanlarının dili ile Türklerin "aşağılık", "ırkı kötü" gibi nitelemelerine tepkiler iderek yükseliyor. 

Daha önce bir çok kez tekrarlanan Türklere hakaret olaylarına, her olaydan sonra toplumsal tepki daha da artıyor. Son olarak olayları yatıştırmak adına İan resmi ajansı IRNA da İslami İrşad ve Kültür Bakanlığına bağlı Basın Denetleme Kurulunca yapılan incelemede Terh-i Nev gazetesinin tepkilere  neden olan yayınının ırkçı olduğunun belirlendiğini kaydediği ve dosyanın  mahkemeye intikal ettiğini duyurdu. Ancak bu olayların dindirilmesinde pek başarılı olamadı.

TÜRKLERE EDİLEN HAKARETLER FİRDEVSİ'DEN

Söz konusu gazetenin Süleyman Afşar Tikabi adlı muhabiri Firdevsi'nin eserinden bir hikâye yayınlayarak, "Ey tanınmaz ve aşağılık Türk, İranlı Pehlevanların kudretinden haberin var mı?! Biz Turanlıları erkek gibi tanımıyoruz, onlar hepsi kadındırlar. Ey ırkı kötü olan Türk sen erkeklerle savaşmak için yaratılmamışsın, git kadınlar gibi eline pamuk ve şiş götür " ifadelerine yer verdi.

Gazetenin imtiyaz sahibi,  Amir Alizade söz konusu yazı ile ilgili açıklama yaparak herkesten özür diledi ve muhabirin yanlış olarak aynı makaleyi yayınladığını bildirdi. Fakat haberin altında imzası bulunan Süleyman Afşar Tikabi yaptıklarından pişman olmadığını, yazısının Türklere ait olduğunu bildirdi.

Tikabi'nin, Farsların ve Rusların on yıllardır sürdürdüğü politkanın bir benzeri olan "Azerbaycanlılar'ın Türk olmadığı" konusuna vurgu yapması tepkilere neden olan bir baş konu. İran ETTELAAT'na (İran İstihbarat Bakanlığı) bağlı olan "Azeriha" internet sayfası Tikabi'nin açıklamasını şu şekilde değerlendirdi: "Araştırma sonucu söz konusu skandal metinin Süleyman Afşar Tikabi tarafından yayımlandığı belirlendi.  Tikab kentinin vatandaşı olan muhabir vatansever, devlet ve milletine bağlı biri olarak yayımladığı haberden pişman değil. Ayrıca Turanlıların, Azerbaycan ve İran milletiyle hiçbir ilgisi yoktur."

GAMOH'TAN TEPKİ

Güney Azerbaycan Milli Uyanış Hareketi'nin (GAMOH) olaylara ilişkin açıklaması şöyle:

Şerefli ve Kahraman Güney Azerbaycan Türk milleti,

Bildiğiniz gibi yıllardır İran adlı ülkenin hakimi olan Pehleviler döneminde ve günümüzde İslam adını taşıyan faşist, ırkçı yönetim, milletimizin maddi ve manevi varlığını talan etmektedir.

Faşist İran yönetimi, ulusumuzu dil, kültür, tarih gibi varlıklarından uzaklaştırmak için hiç bir çirkin emel ve aşağılamadan kaçınmıyor.

Şerefli milletimizin İran televizyonu ve resmi gazetesinde yıllar önce gördüğü aşağılamalara gerekli cevabı vermişti; ne yazık ki cahil ve gözünü nefret bürümüş düşmanımız bu defa da Azerbaycanımızın başkenti Tebriz'de yayınlanan bir dergide milletimizi aşağılamıştır.

 Biz Güney Azerbaycan Milli Uyanış Hareketi GAMOH Olarak,

Bahsi geçen derginin yayınladığı hakaretin alçakça ve faşistçe bir bakış açısı olduğunu görmekteyiz. Bu hakarette bulunan ve yayınlayan kendi milletimizin bir uzvu olsa da, bu olayın teorisyeni ve sorumlusu İran yönetimidir.

Defalarca İran yönetimi tarafından bu olaylar tekrarnmış ve milletimizden en doğru cevabı almıştır. Bu defa da gayretli milletimizin en uygun cevabı vereceğinden eminiz.

Güney Azerbaycan Milli Uyanış Hareketi (GAMOH)

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar