Irak Türkmen Cephesi lideri Erşad Salihi, Türkmen halkını özsavunmaya çağırdı

Kerkük Valisinin keyfi uygulaması sonucu Kerkük'te Türkmenler'e ait tapulu evler haksız bir şekilde yıkılmasına tepkiler durmuyor. Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Irak'ta hükumetin iflas etiğini ve Kerkük Valisinin yetkisinin olmadığı halde Türkmen halkının Tapulu evlerini yıktırdığını ifade ederek, Türkmen halkını özsavunmaya çağırdı.

Kurultay

Salihi Türkmen halkını özsavunmaya çağırdı

Türkmenler'e ait tapulu evler, Kerkük Valisinin isteği doğrultusunda yıktırıldı. Peşmerge kökenli Kürt olan Kerkük Valisi Necmettin Kerim'in imzasının bulunduğu yıkım belgesi Türkmen halkının tepkisine neden oldu. Mağdur olan Türkmen vatandaşları Kerim'in iki yüzlülük yaptığını savundu. Türkmen Vatandaşları Kerkük Valisi Necmettin Kerim'e, "Biz Türkmen olduğumuz için tapulu evimiz olduğu halde evlerimizi yıktırıyorsun neden malum tarafın (Kürtlerin tapusuz inşaatlari) tapusuz ve topraklarımızı gasp ederek binalar inşa ediyorlar neden onlara ses çıkarmıyorsunuz," şeklinde konuştular.


Salihi: "Kerkük Valisi senin yetkin olmadığı halde Türkmenlerin evlerini yıktırdın herhalde yetkin olsa dilimizi de kesersin"

 

Yıkım belgesi ve yetkisi varsa herkese uygulanmalıdır. Irak Anayasası'nda herkesin ev sahibi olma hakının olduğunu yazıyor. Bugün Türkmenler kendi tapulu yerlerinde ev yaptırdıkları zaman Kerkük Valisi Necmettin Kerim hemen "işgal ve kaçak inşa olduğunu" idda ederek yıkım araçları ile yıktırıyor yapılan evleri. Yıkılan evlerin hepsi Türkmen evleri olduğunu söyleyen Salihi, "Peki burdan soruyorum Kerkük Valisi Necmettin Kerim'e sen daha yetkin yok bunları yapıyorsun yetkin olsa neler yapıcaksın acaba? herhalde Türkmen milletinin dilini de kesersin," diyen Türkmen lider Salihi, Türkmen parti genel başkanlarına ve Türkmen siyasetçilerine seslenerek,"Peki Türkmen yetkilileri siz neden bu durumlarda yanımızda durarak bize destek vermiyorsunuz," diyerek şahsi çıkarlarını dava eden sözde Türkmen Partilerinin bu durumlarda sessiz kaldıklarına işaret etti.

 

Salihi, "Ey Türkmen milleti yıkım makinalari'nin önüne atlayın, taşlıyarak yıkıma izin vermeyin, gerekirse tutuklanın,ölün ama hakınızı bırakmayın, toplanın Valiliğin binası önünde protesto edin istediğinizi yapın ben yanızdayım. Bu devlet devlet değil, istediğinizi yapın özsavunmanızı yapın. burdan Şii ve Sünni Din adamlarına sesleniyorum hütbelerinizde Türkmenlerin nasıl hak almaları gerektiğine vurgu yapın anlatın yeter bu haksızlıklar," dedi.

Avrupa Türkmen gazetesi

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar